Recap

Licensed to Florida State University   Hy-Tek's Meet Manager 9/18/2004 11:08 AM
                       Garnet vs. Gold Meet - 9/18/2004                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Fsu Gold  'A'                                               4:00.51   11  
     1) Skaggs, Kate                    2) How, Lisa                      
     3) Breen, Emily                    4) Zemina, Kayce                  
       30.03  1:01.89  1:33.14  2:09.51  2:35.45  3:06.58  3:31.72  4:00.51
  2 Fsu Garnet  'A'                                             4:01.87    4  
     1) Rademacher, Stacy               2) Brick, Lauren                  
     3) Stevens, Brittany               4) King, Abbie                    
                         28.72    58.97  2:36.48  3:07.82  3:32.49  4:01.87
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Fsu Gold  'A'                                               3:27.61   11  
     1) Powell, Ian                     2) Jamerson, Billy                
     3) Averett, Michael                4) Denton, Edward                 
       25.51    52.60  1:19.09  1:49.77  2:12.92  2:40.84  3:03.06  3:27.61
  2 Fsu Garnet  'A'                                             3:28.65    4  
     1) Vythoulkas, Chris               2) Erben, Paul                    
     3) Roycik, Joel                    4) Kennon, Alex                   
       24.87    51.61  1:19.31  1:50.79  2:14.07  2:41.63  3:03.68  3:28.65
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Angie                 GOLD                          17:56.58    9  
       30.59  1:02.75  1:34.98  2:07.07  2:39.26  3:11.71  3:44.42  4:16.98
     4:49.24  5:21.93  5:54.33  6:26.84  6:59.47  7:32.18  8:05.12  8:38.11
     9:11.18  9:44.20 10:17.08 10:49.87 11:22.89 11:55.84 12:28.75 13:01.80
    13:34.63 14:07.70 14:40.70 15:13.69 15:46.64 16:19.48 16:52.17 17:24.78
    17:56.58
  2 Hatfield, Elise              GARNT                         18:42.37    4  
       30.86  1:03.20  1:35.62  2:08.01  2:41.01  3:14.02  3:47.40  4:20.59
     4:54.28  5:27.93  6:01.92  6:35.81  7:10.17  7:44.24  8:18.63  8:52.95
     9:27.23 10:01.83 10:36.43 11:11.17 11:46.17 12:20.71 12:55.29 13:29.89
    14:05.34 14:40.23 15:14.89 15:49.78 16:24.66 16:59.54 17:34.36 18:09.21
    18:42.37
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxford, Kristin              GARNT                          1:55.26    9  
       26.82    55.55  1:25.34  1:55.26                                    
  2 Gajda, Renee                 GOLD                           1:56.63    4  
       27.08    56.35  1:25.97  1:56.63                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvin, Brett                 GOLD                           1:45.24    9  
       24.57    51.51  1:18.62  1:45.24                                    
  2 Ribeiro, Alan                GARNT                          1:45.31    4  
       25.07    52.56  1:19.14  1:45.31                                    
  3 Connor, Stephan              GOLD                           1:47.69    3  
       25.13    52.48  1:19.92  1:47.69                                    
  4 Nicholls, Mark               GARNT                          1:50.08    2  
       25.52    52.81  1:21.25  1:50.08                                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodard, Leah                GOLD                             24.31    9  
  2 Ellis, Carrie                GARNT                            24.71    4  
  3 King, Abbie                  GARNT                            24.80    3  
  4 Breen, Emily                 GOLD                             24.91    2  
  5 Metka, Katie                 GARNT                            25.02    1  
  6 Zemina, Kayce                GOLD                             25.53  
  7 Brick, Lauren                GARNT                           x25.60  
  8 Whitehurst, Keri             GOLD                            x26.41  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Roycik, Joel                 GARNT                            21.57    9  
  2 Averett, Michael             GOLD                             21.66    4  
  3 Denton, Edward               GOLD                             21.92    3  
  4 Vythoulkas, Chris            GARNT                            22.23    2  
  5 Kennon, Alex                 GARNT                            22.28    1  
  6 Hammond, Matt                GOLD                             22.42  
  7 Ellis, David                 GARNT                           x22.87  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 How, Lisa                    GOLD                           2:10.19    9  
       28.18  1:03.21  1:40.37  2:10.19                                    
  2 Kenney, Lindsay              GARNT                          2:11.45    4  
       28.85  1:01.58  1:40.85  2:11.45                                    
  3 Kenney, Laura                GARNT                          2:14.28    3  
       28.85  1:02.80  1:43.24  2:14.28                                    
  4 Hudak, Courtney              GOLD                           2:20.43    2  
       30.32  1:05.27  1:48.40  2:20.43                                    
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeling, Danny               GOLD                           1:56.97    9  
       25.03    54.98  1:28.75  1:56.97                                    
  2 Jamerson, Billy              GOLD                           2:01.84    4  
       26.31    56.14  1:30.64  2:01.84                                    
  3 Bishop, Tommy                GARNT                          2:04.57    3  
       26.72    59.84  1:35.09  2:04.57                                    
  4 Erben, Paul                  GARNT                          2:07.02    2  
       28.28  1:02.24  1:36.94  2:07.02                                    
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 How, Lisa                    GOLD                           2:07.31    9  
       29.10  1:01.97  1:35.20  2:07.31                                    
  2 Kenney, Lindsay              GARNT                          2:09.63    4  
       29.59  1:02.48  1:35.86  2:09.63                                    
  3 Stevens, Brittany            GARNT                          2:12.97    3  
       29.17  1:02.85  1:37.27  2:12.97                                    
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Roof, Steve                  GARNT                          1:57.01    9  
       26.47    56.38  1:27.17  1:57.01                                    
  2 Keeling, Danny               GOLD                           1:57.10    4  
       26.88    57.18  1:27.46  1:57.10                                    
  3 Nicholls, Mark               GARNT                          1:58.18    3  
       27.16    57.11  1:27.43  1:58.18                                    
  4 Burke, Brendon               GOLD                           2:05.52    2  
       27.67    58.64  1:31.37  2:05.52                                    
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodard, Leah                GOLD                             52.00    9  
       25.30    52.00                                                      
  2 Ellis, Carrie                GARNT                            53.25    4  
       26.08    53.25                                                      
  3 Metka, Katie                 GARNT                            54.92    3  
       26.51    54.92                                                      
  4 Zemina, Kayce                GOLD                             55.06    2  
       26.49    55.06                                                      
  5 King, Abbie                  GARNT                            55.25    1  
       26.66    55.25                                                      
  6 Whitehurst, Keri             GOLD                             57.07  
       27.56    57.07                                                      
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Roycik, Joel                 GARNT                            47.23    9  
       22.81    47.23                                                      
  2 Denton, Edward               GOLD                             47.44    4  
       23.45    47.44                                                      
  3 Averett, Michael             GOLD                             48.01    3  
       23.47    48.01                                                      
  4 Irvin, Brett                 GOLD                             48.57    2  
       23.49    48.57                                                      
  5 Kennon, Alex                 GARNT                            48.63    1  
       23.87    48.63                                                      
  6 Hammond, Matt                GOLD                            x49.30  
       23.61    49.30                                                      
  7 Castro, Andrew               GARNT                            50.16  
       24.08    50.16                                                      
  8 Ellis, David                 GARNT                           x50.45  
       24.24    50.45                                                      
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Rademacher, Stacy            GARNT                          2:07.31    9  
       30.63  1:02.79  1:35.18  2:07.31                                    
  2 Breen, Emily                 GOLD                           2:09.38    4  
       31.25  1:03.72  1:36.53  2:09.38                                    
  3 Kenney, Laura                GARNT                          2:13.20    3  
       32.02  1:05.52  1:39.42  2:13.20                                    
  4 Hudak, Courtney              GOLD                           2:15.61    2  
       32.84  1:06.63  1:41.33  2:15.61                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Ian                  GOLD                           1:52.65    9  
       26.58    54.93  1:23.68  1:52.65                                    
  2 Vythoulkas, Chris            GARNT                          1:56.60    4  
       27.55    56.61  1:26.45  1:56.60                                    
  3 Heine, Jared                 GARNT                          1:58.00    3  
       27.10    56.27  1:26.86  1:58.00                                    
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxford, Kristin              GARNT                          5:10.02    9  
       29.65  1:01.29  1:33.28  2:05.33  2:37.45  3:08.11  3:38.77  4:09.36
     4:39.86  5:10.02                                                      
  2 Gajda, Renee                 GOLD                           5:15.48    4  
       29.92  1:01.13  1:32.51  2:03.84  2:35.51  3:07.05  3:38.36  4:10.18
     4:42.99  5:15.48                                                      
  3 Leach, Angie                 GOLD                           5:21.54    3  
       30.61  1:02.65  1:34.90  2:07.19  2:38.75  3:10.51  3:43.03  4:15.83
     4:49.04  5:21.54                                                      
  4 Hatfield, Elise              GARNT                          5:33.14    2  
       31.07  1:03.90  1:37.01  2:10.73  2:44.33  3:18.20  3:51.83  4:26.26
     5:00.06  5:33.14                                                      
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Roof, Steve                  GARNT                          4:43.35    9  
       25.65    53.68  1:22.52  1:51.91  2:21.28  2:50.30  3:19.36  3:48.45
     4:16.55  4:43.35                                                      
  2 Young, Kyle                  GOLD                           4:43.41    4  
       26.10    54.46  1:23.00  1:52.32  2:21.33  2:50.25  3:19.31  3:48.20
     4:16.40  4:43.41                                                      
  3 Bishop, Tommy                GARNT                          4:51.87    3  
       26.68    55.71  1:25.41  1:54.97  2:23.97  2:53.03  3:22.50  3:52.24
     4:22.43  4:51.87                                                      
  4 Ribeiro, Alan                GARNT                          4:54.43    2  
       27.23    56.62  1:26.58  1:56.74  2:26.64  2:56.29  3:25.62  3:55.25
     4:25.19  4:54.43                                                      
  5 Connor, Stephan              GOLD                           4:57.43    1  
       26.96    56.44  1:26.36  1:56.50  2:26.84  2:57.63  3:28.47  3:59.44
     4:28.33  4:57.43                                                      
  6 Langsett, Bobby              GOLD                           4:59.94  
       25.89    55.23  1:25.40  1:55.73  2:26.46  2:57.58  3:28.04  3:59.44
     4:29.73  4:59.94                                                      
  7 Skaggs, Andrew               GOLD                          x5:10.96  
       28.86  1:00.30  1:31.84  2:03.45  2:34.83  3:06.15  3:37.36  4:08.62
     4:39.87  5:10.96                                                      
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamerson, Billy              GOLD                           2:08.51    9  
       28.46  1:01.12  1:34.09  2:08.51                                    
  2 Erben, Paul                  GARNT                          2:13.37    4  
       29.84  1:03.58  1:38.45  2:13.37                                    
  3 Keeling, Danny               GOLD                           2:20.99    3  
       31.46  1:07.42  1:43.57  2:20.99                                    
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Fsu Gold  'A'                                               3:35.21   11  
     1) Breen, Emily                    2) Woodard, Leah                  
     3) Zemina, Kayce                   4) Gajda, Renee                   
       26.27    53.72  1:18.50  1:45.39  2:11.21  2:40.54  3:06.61  3:35.21
  2 Fsu Garnet  'A'                                             3:40.35    4  
     1) Ellis, Carrie                   2) King, Abbie                    
     3) Stevens, Brittany               4) Kenney, Lindsay                
       26.18    53.71  1:19.50  1:48.91  2:14.91  2:44.42  3:11.13  3:40.35
  3 Fsu Garnet  'B'                                             3:42.46    2  
     1) Oxford, Kristin                 2) Metka, Katie                   
     3) Rademacher, Stacy               4) Kenney, Laura                  
       26.79    54.40  1:20.75  1:49.25  2:15.82  2:44.62  3:12.22  3:42.46
  4 Fsu Gold  'B'                                               3:45.09  
     1) Whitehurst, Keri                2) Skaggs, Kate                   
     3) Leach, Angie                    4) How, Lisa                      
       27.47    57.04  1:23.60  1:52.98  2:21.26  2:51.32  3:17.23  3:45.09
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Fsu Gold  'A'                                               3:10.31   11  
     1) Hammond, Matt                   2) Averett, Michael               
     3) Denton, Edward                  4) Irvin, Brett                   
       23.78    49.27  1:12.02  1:36.94  1:59.12  2:23.38  2:41.59  3:10.31
  2 Fsu Garnet  'A'                                             3:11.14    4  
     1) Vythoulkas, Chris               2) Roycik, Joel                   
     3) Kennon, Alex                    4) Castro, Andrew                 
       23.36    47.80  1:09.77  1:34.68  1:57.32  2:22.35  2:45.44  3:11.14
  3 Fsu Gold  'B'                                               3:20.77    2  
     1) Powell, Ian                     2) Langsett, Bobby                
     3) Connor, Stephan                 4) Jamerson, Billy                
       23.38    48.47  1:04.69  1:36.87  2:01.61  2:28.86  2:52.94  3:20.77
  4 Fsu Gold  'C'                                              x3:25.76  
     1) Young, Kyle                     2) Burke, Brendon                 
     3) Keeling, Danny                  4) Skaggs, Andrew                 
       24.40    50.69  1:14.47  1:41.54  2:05.65  2:31.83  2:48.44  3:25.76
  5 Fsu Garnet  'B'                                             3:29.48  
     1) Ellis, David                    2) Ribeiro, Alan                  
     3) Roof, Steve                     4) Nicholls, Mark                 
       26.73    54.43  1:10.07  1:46.99  2:11.54  2:38.58  3:02.89  3:29.48
 
Event 27  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Tommy                GARNT                         16:10.34    9  
  2 Young, Kyle                  GOLD                          16:15.34    4  
  3 Roof, Steve                  GARNT                         16:45.01    3  
  4 Langsett, Bobby              GOLD                          17:00.52    2  
  5 Skaggs, Andrew               GOLD                          17:37.40    1  

Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube