Rotating image8


Recap

Licensed to Florida State University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/10/2010 10:48 AM
                2010 NSU VS FLORIDA STATE DUAL MEET - 10/9/2010                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'B'                            1:49.30   11  
     1) Hicks, Ashley N 18              2) Sieron, Kendall J 18           
     3) Barrett, Jamie R 19             4) Butler, Ashley J 18            
  2 Florida State University-FL  'C'                            1:49.69    4  
     1) Selts, Brittany D 21            2) Polley, Kristine R 19          
     3) Bessire, Jesse R 19             4) McMahon, Sara E 19             
  3 Florida State University-FL  'A'                           x1:52.03  
     1) Lightbourn, McKayla M 18        2) Torres, Katie A 18             
     3) Coleman, Katie A 19             4) Sandlin, Casey M 19            
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:53.70    2  
     1) Aranda, Ashley 20               2) Jamborska, Ewa 20              
     3) Leonard, Marissa 18             4) Bransford, Ashley 19           
 -- Nova SouthEastern University-FL  'B'                       X2:00.55  
     1) Martin, Devan 19                2) Wilson, Courtney 18            
     3) Schultz, Nichole 18             4) Gaynor, Nicole 19              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:36.02   11  
     1) Nguyen, Danny J 19              2) Shead, Matt J 21               
     3) Cox, Mark A 19                  4) Bailey, Trice T 19             
  2 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:36.36    4  
     1) Prikhodko, Illya 18             2) Hornikel, Armin 20             
     3) Ospina, Jorge 21                4) Dougan, Ash 20                 
  3 Florida State University-FL  'C'                            1:38.68    2  
     1) Aitken, Michael G 20            2) Hayes, Robby H 21              
     3) Thomas, Michael V 18            4) Murray, Paul L 18              
  4 Florida State University-FL  'B'                           x1:38.96  
     1) Swanbeck, Robert J 18           2) Harris, Taylor T 19            
     3) Weber, Mark A 20                4) Taylor, Matthew A 18           
  5 Nova SouthEastern University-FL  'B'                        1:42.12  
     1) Davis, Josh 18                  2) Pfahler, Cameron 19            
     3) Rubenchik, Darren 19            4) Caldwell, Nathan 18            
  6 Nova SouthEastern University-FL  'C'                       x1:46.26  
     1) Wilson, Tyler 18                2) Key, Jonathan 18               
     3) Brothman, Eric 18               4) Bandi, Eddie 18                
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Marissa K     19 Florida St.-FL                10:23.96    9  
  2 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                10:25.41    4  
  3 Allison, Corey E          20 Florida St.-FL                10:34.82    3  
  4 Smith, Caroline L         19 Florida St.-FL               x10:40.69  
  5 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                 11:26.82    2  
  6 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                 12:08.87    1  
 -- Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                X11:02.44  
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Deedrick, Jack T          18 Florida St.-FL                 9:37.51    9  
  2 Ball, Tyler J             19 Florida St.-FL                 9:46.51    4  
  3 Grundstrom, Jonas         23 Nsu Sharks-FL                  9:57.57    3  
  4 Norris, Chris             18 Nsu Sharks-FL                 10:13.94    2  
  5 Key, Jonathan             18 Nsu Sharks-FL                 10:28.45    1  
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendry, CJ J              22 Florida St.-FL                 1:53.80    9  
  2 Harris, Emily R           19 Florida St.-FL                 1:55.85    4  
  3 Broadbent, Char E         19 Florida St.-FL                 1:57.41    3  
  4 McMahon, Sara E           19 Florida St.-FL                x1:57.60  
  5 Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                  2:01.16    2  
  6 Leonard, Marissa          18 Nsu Sharks-FL                  2:04.90    1  
 -- Bransford, Ashley         19 Nsu Sharks-FL                 X2:01.81  
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Ospina, Jorge             21 Nsu Sharks-FL                  1:42.78    9  
  2 Pendleton, Stephen P      21 Florida St.-FL                 1:44.17    4  
  3 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 1:46.64    3  
  4 Iriondo, Hibai            19 Florida St.-FL                 1:47.63    2  
  5 Caldwell, Nathan          18 Nsu Sharks-FL                  1:47.94    1  
  6 Bandi, Eddie              18 Nsu Sharks-FL                  1:51.77  
  7 Wilson, Tyler             18 Nsu Sharks-FL                 x1:53.52  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Tiffany N         18 Florida St.-FL                   24.03    9  
  2 Butler, Ashley J          18 Florida St.-FL                   25.30    4  
  3 Hicks, Ashley N           18 Florida St.-FL                   25.50    3  
  4 Gaynor, Nicole            19 Nsu Sharks-FL                    25.53    2  
  5 Sandlin, Casey M          19 Florida St.-FL                  x25.70  
  6 Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                    25.82    1  
 -- Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                   X26.27  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Matt J             21 Florida St.-FL                   21.26    9  
  2 Weber, Mark A             20 Florida St.-FL                   21.37    4  
  3 Bailey, Trice T           19 Florida St.-FL                   21.41    3  
  4 Murray, Paul L            18 Florida St.-FL                  x21.66  
  5 Dougan, Ash               20 Nsu Sharks-FL                    21.76    2  
  6 Davis, Josh               18 Nsu Sharks-FL                    22.58    1  
  7 Shelley, Jim              18 Nsu Sharks-FL                    22.80  
  8 Bunge, William            20 Nsu Sharks-FL                   x22.83  
 
Event 9  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarandos, Stephanie N     20 Florida St.-FL                 2:07.23    9  
  2 Mills, Holly M            21 Florida St.-FL                 2:09.20    4  
  3 Sabotin, Jessica R        19 Florida St.-FL                 2:09.32    3  
  4 Bessire, Jesse R          19 Florida St.-FL                x2:13.35  
  5 Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                  2:15.70    2  
  6 Schultz, Nichole          18 Nsu Sharks-FL                  2:19.21    1  
  7 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                  2:31.40  
 
Event 10  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Robby H            21 Florida St.-FL                 1:56.56    9  
  2 Nguyen, Danny J           19 Florida St.-FL                 1:56.79    4  
  3 Hornikel, Armin           20 Nsu Sharks-FL                  1:58.46    3  
  4 Thomas, Michael V         18 Florida St.-FL                 1:58.64    2  
  5 Pfahler, Cameron          19 Nsu Sharks-FL                  2:02.11    1  
  6 Duran, Roberto            18 Nsu Sharks-FL                  2:02.97  
  7 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                 x2:04.87  
 
Event 13  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Katie A          19 Florida St.-FL                 2:06.60    9  
  2 Smith, Caroline L         19 Florida St.-FL                 2:06.74    4  
  3 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                 2:10.95    3  
  4 Schultz, Nichole          18 Nsu Sharks-FL                  2:13.05    2  
  5 Allison, Corey E          20 Florida St.-FL                x2:20.05  
  6 Martin, Devan             19 Nsu Sharks-FL                  2:20.93    1  
  7 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                  2:28.62  
 
Event 14  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Ospina, Jorge             21 Nsu Sharks-FL                  1:51.86    9  
  2 Cox, Mark A               19 Florida St.-FL                 1:52.55    4  
  3 Sell, Tyler R             18 Florida St.-FL                 1:57.86    3  
  4 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 2:00.54    2  
  5 Duran, Roberto            18 Nsu Sharks-FL                  2:01.73    1  
  6 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                  2:05.10  
  7 Wilson, Tyler             18 Nsu Sharks-FL                 x2:05.54  
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Selts, Brittany D         21 Florida St.-FL                   52.30    9  
  2 Wilson, Hannah C          18 Florida St.-FL                   52.83    4  
  3 McMahon, Sara E           19 Florida St.-FL                   54.71    3  
  4 Sandlin, Casey M          19 Florida St.-FL                  x55.33  
  5 Zatylny, Alex             19 Nsu Sharks-FL                    56.17    2  
  6 Gaynor, Nicole            19 Nsu Sharks-FL                    57.01    1  
 -- Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                   X57.56  
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Robby H            21 Florida St.-FL                   46.58    9  
  2 Bailey, Trice T           19 Florida St.-FL                   46.92    4  
  3 Murray, Paul L            18 Florida St.-FL                   47.83    3  
  4 Dougan, Ash               20 Nsu Sharks-FL                    48.91    2  
  5 Caldwell, Nathan          18 Nsu Sharks-FL                    49.26    1  
  6 Bunge, William            20 Nsu Sharks-FL                    49.31  
  7 Shelley, Jim              18 Nsu Sharks-FL                   x50.59  
 
Event 17  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Aranda, Ashley            20 Nsu Sharks-FL                  2:17.07    9  
  2 Martin, Devan             19 Nsu Sharks-FL                  2:21.88    4  
 -- Henkel, Julia K           19 Florida St.-FL                X2:06.21  
 -- Barrett, Jamie R          19 Florida St.-FL                X2:06.31  
 -- Broadbent, Char E         19 Florida St.-FL                X2:07.73  
 -- Polley, Kristine R        19 Florida St.-FL                X2:07.97  
 
Event 18  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Josh               18 Nsu Sharks-FL                  1:59.45    9  
  2 Rubenchik, Darren         19 Nsu Sharks-FL                  2:00.98    4  
  3 Prikhodko, Illya          18 Nsu Sharks-FL                  2:03.54    3  
  4 Brothman, Eric            18 Nsu Sharks-FL                 x2:07.56  
 -- Morrison, Brad B          19 Florida St.-FL                X1:52.65  
 -- Aitken, Michael G         20 Florida St.-FL                X1:58.70  
 -- Swanbeck, Robert J        18 Florida St.-FL                X2:02.82  
 
Event 19  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Yakymiw, Kelley           18 Nsu Sharks-FL                  5:42.92    9  
  2 Wilson, Courtney          18 Nsu Sharks-FL                  6:03.06    4  
 -- Harris, Emily R           19 Florida St.-FL                X5:06.15  
 -- Hendry, CJ J              22 Florida St.-FL                X5:09.42  
 -- Coleman, Katie A          19 Florida St.-FL                X5:20.88  
 -- Wilson, Hannah C          18 Florida St.-FL                X5:24.62  
 
Event 20  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Danny J           19 Florida St.-FL                 4:45.62    9  
  2 Pendleton, Stephen P      21 Florida St.-FL                 4:47.66    4  
  3 Grundstrom, Jonas         23 Nsu Sharks-FL                  4:52.81    3  
  4 Iriondo, Hibai            19 Florida St.-FL                 4:53.51    2  
  5 Norris, Chris             18 Nsu Sharks-FL                  4:54.01    1  
  6 Bandi, Eddie              18 Nsu Sharks-FL                  5:00.93  
  7 Hayes, John Michael       19 Nsu Sharks-FL                 x5:04.65  
 
Event 23  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sieron, Kendall J         18 Florida St.-FL                 2:26.49    9  
  2 Jamborska, Ewa            20 Nsu Sharks-FL                  2:27.28    4  
  3 Lightbourn, McKayla M     18 Florida St.-FL                 2:27.51    3  
  4 Bessire, Jesse R          19 Florida St.-FL                 2:30.58    2  
  5 Bransford, Ashley         19 Nsu Sharks-FL                  2:32.17    1  
 
Event 24  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Shead, Matt J             21 Florida St.-FL                 2:07.24    9  
  2 Hornikel, Armin           20 Nsu Sharks-FL                  2:10.89    4  
  3 Pfahler, Cameron          19 Nsu Sharks-FL                  2:15.73    3  
  4 Harris, Taylor T          19 Florida St.-FL                 2:15.97    2  
  5 Thomas, Michael V         18 Florida St.-FL                 2:18.24    1  
  6 Key, Jonathan             18 Nsu Sharks-FL                  2:22.09  
  7 Anderson, Josh            18 Nsu Sharks-FL                 x2:29.33  
 
Event 25  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:36.11   11  
     1) Hendry, CJ J 22                 2) Oliver, Tiffany N 18           
     3) Selts, Brittany D 21            4) Wilson, Hannah C 18            
  2 Florida State University-FL  'B'                            1:38.91    4  
     1) Mills, Holly M 21               2) Sarandos, Stephanie N 20       
     3) Sandlin, Casey M 19             4) McMahon, Sara E 19             
  3 Florida State University-FL  'C'                           x1:39.08  
     1) Hicks, Ashley N 18              2) Henkel, Julia K 19             
     3) Sabotin, Jessica R 19           4) Butler, Ashley J 18            
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:43.33    2  
     1) Gaynor, Nicole 19               2) Martin, Devan 19               
     3) Bransford, Ashley 19            4) Zatylny, Alex 19               
  5 Florida State University-FL  'D'                           x1:54.31  
     1) Adham, Kat A 21                 2) Horner, Jaq S 22               
     3) Young, Katrina N 18             4) Goodman, Kelsey D 19           
 -- Nova SouthEastern University-FL  'B'                       X1:49.16  
     1) Schultz, Nichole 18             2) Yakymiw, Kelley 18             
     3) Aranda, Ashley 20               4) Wilson, Courtney 18            
 
Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida State University-FL  'A'                            1:24.15   11  
     1) Hayes, Robby H 21               2) Weber, Mark A 20               
     3) Bailey, Trice T 19              4) Shead, Matt J 21               
  2 Florida State University-FL  'B'                            1:27.39    4  
     1) Murray, Paul L 18               2) Pendleton, Stephen P 21        
     3) Taylor, Matthew A 18            4) De Angulo, Mateo 20            
  3 Florida State University-FL  'C'                           x1:30.36  
     1) Sell, Tyler R 18                2) Morrison, Brad B 19            
     3) Cox, Mark A 19                  4) Aitken, Michael G 20           
  4 Nova SouthEastern University-FL  'A'                        1:31.33    2  
     1) Bunge, William 20               2) Prikhodko, Illya 18            
     3) Duran, Roberto 18               4) Shelley, Jim 18                
  5 Florida State University-FL  'D'                           x1:31.49  
     1) Deedrick, Jack T 18             2) Thomas, Michael V 18           
     3) Iriondo, Hibai 19               4) Ball, Tyler J 19               
  6 Nova SouthEastern University-FL  'B'                        1:34.64  
     1) Rubenchik, Darren 19            2) Grundstrom, Jonas 23           
     3) Howell, Nic 18                  4) Anderson, Josh 18              
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Florida State University            140   2. Nova SouthEastern University         53
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Florida State University            133   2. Nova SouthEastern University         69

Digital Guide

Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube