Rotating image8
FSU Women's Tennis Wins Two Doubles Championships at Historical Classic
Women's tennis faces tougher competition during day two of the Roberta Allison Fall Classic.

Women's tennis faces tougher competition during day two of the Roberta Allison Fall Classic.

Oct. 4, 2003

Tallahassee - After winning seven doubles matches yesterday, the Florida State women's tennis team won the doubles championships in Flights B and D. Seminoles newcomer Roxanne Clarke paired with Lindsey Deason, playing unattached, to defeat Klara Jarova and Andrea Kurekova from the University of Southern Alabama for the Flight B doubles title. In Flight D, transfer senior Nicole Cercone and sophomore Alina Mihaelescu defeated Erin Gray and Evan Epps to take the flight championships.

In singles action, junior Daniela Gheorghe and junior Natalie Tirapelli were the only Noles remaining after the second round. Gheorghe defeated Sarah Sultor of Auburn University, 6-1 and 6-4 while Tirapelli bested Beth Flanagan from the University of Tennessee - Chattanooga, 6-2 and 6-1. Both advance to the singles finals being played on Sunday.

The Garnet and Gold wrap up their first tournament of the fall season with the singles finals being played Sunday morning.

DOUBLES

"Flight A" - Finals (8 a.m.) Oulevay/ Allen (UTC) d. Ostrovska/ Yenyk (ULM) 8-6 Jager/ Palenikova (USA) d. Sauerborn/ Suiter (AU) 8-4 (Flight A Winner) Tantee/Gheorge (FSU) d. Boer/ Maier-Knapp (UAB) 8-6 Kugakolova/ Rekasi (MSU) d. Kelly/ Kirk (BSC) 8-3

"Flight B" - Finals (8 a.m.) Peaden/ Cowart (AU) d. Jansma/ Dellarciprete (UAB) 8-0 Clarke/ Deason (FSU) d. Jarova/ Kurakova(USA) 8-4 (Flight B Winner) Everett/ Van Velze(UTC) d. Nunnally/ Crawford (SU) 8-5 Hirt/ Serret(MSU) d. Koppelle/ Nikolic(UA) 8-5

"Flight C" - Finals (8 a.m.) Minor/ McElveen (UA) d. Denny/ Tirapelli (FSU) 8-3 (Flight C Winner) Ueda/ Rudman (MSU) d. Rupic/ Nemcovico (USA) (Default) Perez/ Gayne (ULM) d. Janska/ Paul (AU) 9-7 Polulak/ Pharr (SU) d. Williams/ Rossdale (BSC) 8-5

"Flight D" - Finals (8 a.m.) Elsholz/ Samson (UAB) d. Benson/ White (SU) 8-1 Cercone/ Mihaelescu (FSU) d. Gray/ Epps (AU) 8-3 (Flight D Winner) Boucher/ Presley (BSC) d. Snipes/ Flannagan (UTC) 8-3 Espinal/ Muller (ULM) d. Rowland/ Baker (SU) 8-2

SINGLES

"Flight A" - 2nd round (11 a.m.) Veronica Perez (ULM) d. Femke de Boer (UAB) 6-4, 6-3 Anastasia Kugakolova (MSU) d. Christina Denny (FSU) 6-4, 6-3 Cynthia Oulevay (UTC) d. Charlotte Kelly (BSC) 6-3, 6-2 Marlieka Jager (USA) d. Isabel Rosenbrock (AU) 6-3, 6-1

"Flight B" - 2nd round (11 a.m.) Katerina Palenikova (USA) d. Marcelle Hirt (MSU) 6-4, 7-5 Nathalie Koppelle (UA) d. Saski Van Velze (UTC) 6-2, 6-2 Liz Sauerborn (AU) d. Lindsay Deason (Unattached) 6-4, 6-1 Nischa Maier-Knapp (UAB) d. Emily Nunnally (SU) 6-4, 6-3

"Flight C" - 2nd round (11 a.m.) Daniela Gheorghe (FSU) d. Sarah Suitor (AU) 6-1, 6-4 Katie Crawford (SU) d. Jennifer Williams (BSC) 6-1, Ret. Magdi Rekasi (MSU) vs. Dominica Nemcovicova (USA) Catherine Allen (UTC) d. Nataliya Ostrovska (ULM) 3-6, 6-4, 6-4

"Flight D" - 2nd round (11 a.m.) Klara Jarova (USA) d. Amber Tantee (FSU) 6-4, 6-1 Bethany Benson (SU) d. Justyna Switala (MSU) 3-0, Ret. (Inj.) Ashley Cowart (AU) d. Melissa Minor (UA) 6-1, 6-4 Krista Polulak (SU) d. Marrita Jansma (UAB) 6-4, 5-7, 6-3

"Flight E" - 2nd round Diana Espinal (ULM) d. Ana Rupic (USA) 7-5, 6-1 Evan Epps (AU) d. Julia von Samson (UAB) 7-5, 4-6, 7-5 Nancy Peaden (AU) d. Roxanne Clarke (FSU) 6-4, 6-0 Sonja Nikolic (UA) d. Bethany Everett (UTC) 6-1, 2-6, 6-3

"Flight F" - 2nd Round Andrea Kurekova (USA) d. Hayley Rudman (MSU) 6-2, 6-3 Jen Pharr (SU) d. Laura Kirk (BSC) 6-2, 6-1 Martina Janska (AU) vs. Alina Mihailescu (FSU) 3-6, 6-3, 7-6 Annemieke Elsholz (UAB) d. Lauren Snipes (UTC) 6-4, 5-7, 6-4

"Flight G" - 2nd Round Jenny Paul (AU) d. Yumi Ueda (MSU) 7-6, 7-5 Emily White (SU) d. Anna Yenyk (ULM) 4-6, 6-1, 6-0 Nat Tirapelli (FSU) d. Beth Flanagan (UTC) 6-2, 6-1 Stacy Gayne (ULM) d. Stephanie Boucher (BSC) 6-3, 7-6

"Flight H" - 2nd round Erin Gray (AU) d. Nicole Cercone (FSU) 2-6, 6-1, 6-3 Sarah McKey (SU) d. Maria Presley (BSC) 6-4, 4-6, 7-5 Mari Muller (UA) d. Nadia Dellarciprete (UAB) 7-6, 6-2 Casey Ragsdale (BSC) d. Christie Baker (SU) 6-1, 6-2

Digital Guide

Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube