Rotating image8
Seminoles Place 192 On ACC Honor Roll
Gonzalo Barroilhet is a five-time ACC Honor Roll selection.

Gonzalo Barroilhet is a five-time ACC Honor Roll selection.

Sept. 7, 2012

Greensboro, NC - Florida State University had 192 student-athletes named to the ACC Honor Roll for the 2011-12 academic year. The number is up from the previous year for FSU and marks the third straight year more than 185 Seminoles have been so honored by the conference. The Honor Roll is comprised of student-athletes who participated in a varsity-level sport and registered a grade point average of 3.00 or better for the full academic year. The conference acknowledged a record 2,904 student-athletes for their hard work in the classroom during the 2011-12 academic year.

Headlining this year's list are 26 student-athletes that are five-time ACC Honor Roll recipients including three frome FSU: Florida State's Gonzalo Barroilhet (track and field), Parker Brunelle (baseball) and Jessica Price (soccer). The 2011-12 Academic Honor Roll features 19 ACC Players of the Year. Those student-athletes include Florida State's Michelle Jenije (women's indoor track and field) and James Ramsey (baseball). The league also saw six ACC Freshmen of the Year named to the honor roll, including Florida State's Colleen Quigley (women's cross country).

Florida State (192)
Marc Akbar 1 ..................................... Track/CC
Alicia Aldridge 2................................. Track/CC
Ryan Alicea 1........................................Football
Corey Allison 1.......................Swimming/Diving
Gwendolyn Alonso 1................................ Track
David Ambler 2 ........................................ Track
Kendall Andrews 2............................. Track/CC
Kirstin Austin 2...................................... Softball
Gonzalo Barroilhet 5................................ Track
Kaylie Belcik 3 ................................... Track/CC
Robert Benincasa 2 .............................Baseball
Daniel Berger 1...........................................Golf
Erica Boccumini 1.............................. Track/CC
Ronald Bolden 1 ...................................... Track
Matthew Boone 1..................................... Track
Daneika Borthwick 1...............................Tennis
Charlotte Broadbent 1............Swimming/Diving
Tiana Brockway 2 .................................. Soccer
Hannah Brooks 2............................... Track/CC
Jacob Brooks 1.................................. Track/CC
Tiffani Brown 1...................................... Softball
Parker Brunelle 5.................................Baseball
Dagny Brynjarsdottir 1 ........................... Soccer
Andres Bucaro 3.....................................Tennis
Brian Busch 1 ......................................Baseball
Justin Byrd 4............................................ Track
Dominick Cabrera 2........................... Track/CC
Amber Cambridge 1................................. Track
Breeanne Campbell 2.............................. Track
Laure Castelain 1........................................Golf
Sarah Chandler 1..................................... Track
Chasity Clayton 1..............................Basketball
Kyle Cobb 3 ................................................Golf
Christina Cobb 2.................................... Soccer
Katie Coleman 2 ....................Swimming/Diving
Michael Compton 1..............................Baseball
Melissa Cooper 1...................Swimming/Diving
Dominic Cotrone 1..................................Tennis
Andrew Datko 1 ....................................Football
Blake Davis 1..........................................Tennis
Carolina de los Santos 1........................Tennis
Jack Deedrick 2 .....................Swimming/Diving
Dax Dellenbach 1 .................................Football
Thomas Delph 1 ..................................Baseball
Philip Doumar 3 ....................................Football
Jacqueline Drouin 1................................. Track
Jennifer Dunn 3 ................................. Track/CC
Duygu Duzceler 1 ..............................Volleyball
Leyla Erkan 1..........................................Tennis
Cameron Erving 1.................................Football
Meaghan Faletti 1.............................. Track/CC
Jamia Fields 1........................................ Soccer
Michael Fout 4 ................................... Track/CC
Tyler Fozkos 1 .......................Swimming/Diving
Josh Gehres 3 ......................................Football
Evan Geist 2 ........................................Baseball
Lauren Gelzinis 2............................... Track/CC
Terril Gibson 1 ......................................... Track
Lauren Giffin 4 ......................................... Track
Cristian Gonzalez Mendez 1.................. Tennis
Tremaine Grant 2.....................................Track
John Grellner 3...................................Track/CC
Meghan Gullman 2.............................Track/CC
Linden Hall 1 ......................................Track/CC
Marissa Harrington 1............. Swimming/Diving
Amy Harris 1 ............................................Track
Caitlin Haworth 1...................... Sand Volleyball
Julia Henkel 2........................ Swimming/Diving
Kelly Hensley 2 .....................................Softball
Mollie Hibbard 2 .................................Track/CC
Ashley Hicks 1....................... Swimming/Diving
Grace Hoffman 1................... Swimming/Diving
Erika Hoffner 1 ......................................Softball
Adam Holup 1 ...................................... Football
Dustin Hopkins 3.................................. Football
Charles Howard 1 ............................... Baseball
Victoria Huster 4.....................................Soccer
Elizabeth Ichite 2......................................Track
Kaitlyn Iselborn 1................................Track/CC
Karly Jackson 1........................................Track
Charles Janson 4 .....................................Track
Malin Jansson 1 ......................................... Golf
Michelle Jenije 3.......................................Track
John Jessell 1 ....................... Swimming/Diving
Brandon Johnson 2............................. Baseball
Andrea Kaelin 1.......................................... Golf
Catie Keenan 1 ..................................Track/CC
John Kennedy 1 .......................................Track
Mallory Kiley 1.......................... Sand Volleyball
Nick Klein 3 ........................... Swimming/Diving
Carlton Kuhlo 1 .......................................... Golf
Taylor Leedy 2 ...................................Track/CC
Brandon Leibrandt 1............................ Baseball
Doug Letson 2............................................ Golf
Astrid Leutert 1.........................................Track
Brittany Linder 2.......................................Track
Emma Loucks 1 ............................... Basketball
Luke Loucks 4.................................. Basketball
Morgan McGhee 2 ...................................Track
Sara McMahon 2................... Swimming/Diving
Gary Merians 1.................................... Baseball
Alex Milan 1................................................ Golf
Daniel Millay 1....................................Track/CC
Peter Miller 2....................................... Baseball
Seth Miller 2 ........................................ Baseball
Dorsey Moore 1.................................... Football
Maxx Moore 1 ...................................... Football
Michael Neubacher 3 ............ Swimming/Diving
Thomas Neubacher 2............ Swimming/Diving
Frank Nicholas 3 .................................. Football
Jessica Nori 3........................................Softball
Sean O'Brien 2.................................... Baseball
Allyson Pagan 2 .................................Track/CC
Jessica Parry 3...................................Track/CC
Stephanie Pellitteri 1 ................ Sand Volleyball
Marecia Pemberton 2...............................Track
Elizabeth Pepper 1................ Swimming/Diving
Lindsey Peppers 1 ................................Softball
Jeff Peterson 1 .................................Basketball
Christina Phipps 1 ....................................Track
Jande Pierce 1..........................................Track
Kristine Polley 3.....................Swimming/Diving
Toni Pressley 1...................................... Soccer
Jessica Price 5 ...................................... Soccer
Jordan Priddle 1 ..................................Baseball
Seth Proctor 2.................................... Track/CC
Ariadna Pulido 1 ................................ Track/CC
Natalie Punal 1 ...................................... Soccer
Colleen Quigley 1 .............................. Track/CC
Sean Quinn 2..................................... Track/CC
James Ramsey 4.................................Baseball
Victoria Richmond 1 ..............Swimming/Diving
Wes Rickman 2 ................................. Track/CC
Kaitlin Riley 1......................................... Soccer
Teresa Ristow 1................................. Track/CC
Zac Rittberg 1.......................................Football
Ariel Rittenhouse 1 ................Swimming/Diving
Lauren Ross 2 ................................... Track/CC
Lisi Rowland 4 .......................Swimming/Diving
Gleb Rudenko 1................................. Track/CC
Shanea Rufus 3........................................Track
Shelby Salimone 1............................. Track/CC
Maria Salinas 2...........................................Golf
Zebrie Sanders 2..................................Football
Casey Sandlin 3 ....................Swimming/Diving
Sheena Sanil 1 .......................................Tennis
Stephanie Sarandos 3 ...........Swimming/Diving
Amy Sargeant 2......................................Tennis
Amanda Saxton 3 .............................. Volleyball
Noemie Scharle 3 ...................................Tennis
Bailey Schinella 1 ..................................Softball
Kalee Schlabach 1............................. Volleyball
Ruth Seaborne 1 ....................................Tennis
Will Secord 1 ........................................Football
Francesca Segarelli 1.............................Tennis
Oyuki Segura 1.................................. Track/CC
Casey Short 4........................................ Soccer
Kieran Showler-Davis 1 ............................Track
Kendall Sieron 2 ....................Swimming/Diving
Casey Simmons 1 ..................................Tennis
Garrett Singletary 1 ..................................Track
Caroline Smith 3 ....................Swimming/Diving
Bianca Smith 2 .........................................Track
Gage Smith 1.......................................Baseball
Alexander Smyth 1 ............................ Track/CC
Chris Snow 2 ............................................Track
Jekaterina Stepanova 1..................... Volleyball
Ella Stephan 4 ....................................... Soccer
Harrison Stierwalt 2 ..................................Track
Robert Swanbeck 1 ...............Swimming/Diving
Jensen Swopes 1 .............................. Track/CC
Hannah Thomson 1....................................Golf
Brittany Tiegs 1.........................Sand Volleyball
Katherine Torres 2.................Swimming/Diving
Laura Turner 1..........................................Track
Kayleigh Tyerman 1........................... Track/CC
Rachmil van Lamoen 1.............................Track
Mia Vriens 1............................................Tennis
Jermaine Washington 1........................Football
Luke Weaver 1.....................................Baseball
Mark Weber 2 ........................Swimming/Diving
Ebony Wells 1...................................Basketball
Whitney Wenglasz 1 .................................. Golf
Chelsea Whalen 2....................................Track
Sarah Wickstrom 1.............................Volleyball
Danielle Willams 4....................................Track
Kimberly Williams 4..................................Track
Hannah Wilson 2 ...................Swimming/Diving
Amanda Winslow 3............................ Track/CC
Aubree Worden 1 .............................. Track/CC
Jakub Zivec 2 .................................... Track/CC
Margo Zwerling 4......................................Track

Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube