Rotating image8
2012-13 ACC Academic Honor Roll: 221 'Noles Honored
Softball's Tiffani Brown is one of 221 'Noles honored


Softball's Tiffani Brown is one of 221 'Noles honored

Aug. 6, 2013

TALLAHASSEE, Fla. -- Florida State has placed 222 student-athletes on the 2012-13 Atlantic Coast Conference Academic Honor Roll, league officials announced Monday.

The yearly honor -- now in its 57th year -- is given to student-athlete that participated in varsity sports and posted a grade-point average of at least 3.00 or better for the academic year.

Here's a list of all the 'Noles that received honors (number of times honored during their careers also listed):

Victoria Abnathy 1 .................................. Soccer

Hannah Acton 1 ....................................... Track

Courtney Adams 1 ................................ Softball

Michael Aitken 1 .................... Swimming/Diving

Alicia Aldridge 3 ......................... Cross Country

Giovanny Alfonzo 1 .............................. Baseball

Corey Allison 2 ....................... Swimming/Diving

Kendall Andrews 3 ..................... Cross Country

Ian Apple 1............................. Swimming/Diving

Jared Armstrong 1 ................................ Football

Cora Atkinson 1 ......................... Cross Country

Marta Bakowska-Mathews 1 .................. Soccer

Tyler Ball 1 ............................. Swimming/Diving

Hollis Bartlett 1 ........................... Cross Country

Matthew Boone 2 ..................................... Track

Daneika Borthwick 2 ............................... Tennis

Justin Bright 3 ....................................... Football

Stefan Brits 1 ........................................... Track

Charlotte Broadbent 2 ............ Swimming/Diving

Tiana Brockway 3 .................................. Soccer

Chantelle Brodie 1 ..................... Cross Country

Harrison Brogden 1 ................ Swimming/Diving

Julie Brown 1 ............................ Sand Volleyball

Tiffani Brown 2 ...................................... Softball

Shayne Broxsie 1 .................................. Football

Dagny Brynjarsdottir 2 ........................... Soccer

Andres Bucaro 4 ..................................... Tennis

Kenneth Burkhead 1 ............................ Baseball

William Burnham 1 ................................ Football

Sarah Burrington 1 ............................. Volleyball

Jessica Butler 1 ......................... Cross Country

Dominick Cabrera 3 ................... Cross Country

Jordyn Caldwell 1 .................. Swimming/Diving

Breeanne Campbell 3 .............................. Track

Brittany Carey 1 ......................... Cross Country

Olivia Carter 1 ........................ Swimming/Diving

Laure Castelain 2 ........................................ Golf

Sarah Chandler 2 ..................................... Track

Erika Charlassier 3 .................... Cross Country

Macey Cheatham 1 ............................... Softball

Chasity Clayton 2 .............................. Basketball

Kalonji Cole 1 ......................... Swimming/Diving

Michael Compton 2 .............................. Baseball

Natalie Concepcion 1 ................. Cross Country

Dominic Cotrone 2 .................................. Tennis

Kirsten Crowley 1 ................................... Soccer

Caroline Dadowski 1 .......................... Volleyball

Laura Dadowski 1 .............................. Volleyball

Blake Davis 2 .......................................... Tennis

Kieran Davis 1 ......................................... Track

Marcus Davis 1 .................................... Baseball

Mateo De Angulo 1 ................ Swimming/Diving

John Deedrick 3 ..................... Swimming/Diving

Max Del Monte 1 ........................ Cross Country

AJ Del Valle 1 ............................ Cross Country

Josh Delph 2 ........................................ Baseball

Philip Doumar 4 .................................... Football

Kyle Doxtater 1 ...................... Swimming/Diving

Kaitlyn Dressel 1 .................... Swimming/Diving

Jennifer Dunn 4 .......................... Cross Country

Collin Engelhardt 1 ..................................... Golf

Leyla Erkan 2 ......................................... Tennis

Jamia Fields 2 ........................................ Soccer

Laura Flewelling 1 ................. Swimming/Diving

David Forrester 2 ..................................... Track

Michael Fout 5 ............................ Cross Country

Sareea Freeman 1 ............................. Volleyball

Josh Gehres 4 ...................................... Football

Lauren Gelzinis 3 ....................... Cross Country

Darrin Gibson 1 .......................... Cross Country

Justin Gonzalez 3 ................................ Baseball

Cristian Gonzalez Mendez 2 .................. Tennis

Kelsey Goodman 1 ................ Swimming/Diving

Tremaine Grant 3 ..................................... Track

John Grellner 4 ........................... Cross Country

Kristin Grubka 1 ..................................... Soccer

Michaela Hahn 1 .................................... Soccer

Linden Hall 2 .............................. Cross Country

Rachel Harrington 1 .............. Swimming/Diving

Amy Harris 2 ............................................ Track

Anne Harwig 1 .......................................... Track

Julia Henkel 3 ........................ Swimming/Diving

Kelly Hensley 3 ..................................... Softball

Cole Hensley 1 ...................... Swimming/Diving

Mollie Hibbard 3 ......................... Cross Country

Ashley Hicks 2 ....................... Swimming/Diving

Richard Hildebrand 1 ............ Swimming/Diving

Lauren Hine 1 ........................ Swimming/Diving

Grace Hoffman 2 ................... Swimming/Diving

Erika Hoffner 2 ...................................... Softball

Kahlia Hogg 1 ......................................... Soccer

Bryant Holtmann 1 .............................. Baseball

Dustin Hopkins 4 .................................. Football

Charles Howard 2 ............................... Baseball

Cristobal Hurtado-Arteaga 1 .................... Track

Elizabeth Ichite 3 ...................................... Track

Izehi Ileso 1 .............................................. Track

Karly Jackson 2 ........................................ Track

Madison Jacobi 1 .................. Swimming/Diving

Malin Jansson 2 ......................................... Golf

Jordan Jarmakowicz 1 .......... Swimming/Diving

Ines Jaurena 3 ....................................... Soccer

John Jessell 2 ....................... Swimming/Diving

Brandon Johnson 3 ............................. Baseball

Kayla Joyce 1 ........................... Sand Volleyball

Kassey Kallman 2 .................................. Soccer

Nora Kervroedan 1 ................................. Soccer

Mallory Kiley 2 .......................... Sand Volleyball

Nicholas Klein 4 .................... Swimming/Diving

Kellion Knibb 1 ......................................... Track

Carlton Kuhlo 2 .......................................... Golf

Bryan LaCivita 1 ................................... Football

Hank Lebioda 1 .......................................... Golf

Brandon Leibrandt 2 ............................ Baseball

Doug Letson 3 ............................................ Golf

Larry Levy 1 ......................................... Football

Brittany Linder 3 ....................................... Track

Benjamin Lock 1 ..................................... Tennis

Ewa Marcinkiewicz 1 ................................ Track

Dylan Marsolek 1 ................... Swimming/Diving

Tiffany McCarty 3 .................................. Soccer

Margaret McCloskey 1 ................ Cross Country

Stephen McGee 3 ................................ Baseball

Jeassica McGregor 1 ................ Sand Volleyball

Sara McMahon 3 ................... Swimming/Diving

Olivera Medic 1 .................................. Volleyball

Nicholas Medich 1 .................................... Track

Leah Mikesky 1 .................................. Volleyball

Alex Milan 1 ................................................ Golf

Daniel Millay 2 ............................ Cross Country

Peter Miller 3 ....................................... Baseball

Seth Miller 3 ......................................... Baseball

Max Mitchell 1 ........................ Swimming/Diving

Abby Mixner 1 .................................... Volleyball

Dorsey Moore 2 .................................... Football

Joey Moreau 1 .................................. Basketball

Katie Mosher 1 .................................. Volleyball

Ashley Neff 1 ..................................... Volleyball

Jessica Negron 1 ........................................ Golf

Thomas Neubacher 3 ............ Swimming/Diving

Aurora Davis 1 .......................... Sand Volleyball

Jessica Nori 4 ........................................ Softball

Michael Ojo 1 .................................... Basketball

Holmes Onwukaife 1 ............................ Football

Allyson Pagan 3 .......................... Cross Country

Melanie Pavels 1 ...................... Sand Volleyball

Jeff Pelage 1 ............................................. Track

Stephanie Pellitteri 2 ................. Sand Volleyball

Marecia Pemberton 3 ............................... Track

Elizabeth Pepper 2 ................ Swimming/Diving

Lindsey Peppers 2 ................................. Softball

Monica Perry 2 ...................................... Softball

Jande Pierce 1 .......................................... Track

Katherine Plessy 1 .................... Sand Volleyball

Samantha Pochowski 1 ......... Swimming/Diving

Kristine Polley 4 ..................... Swimming/Diving

Rafael Portuondo 1 ........................... Basketball

Haley Powell 1 ....................... Swimming/Diving

Jessica Price 6 ...................................... Soccer

Colleen Quigley 2 ....................... Cross Country

Sean Quinn 3 .............................. Cross Country

Mary Beth Ramsay 1 .................................. Golf

Anderson Reed 3 .................................... Tennis

Tori Reiman 2 ........................................... Track

Chris Revell 1 ....................................... Football

Victoria Richmond 2 .............. Swimming/Diving

Wesley Rickman 3 ...................... Cross Country

Teresa Ristow 2 .......................... Cross Country

Ariel Rittenhouse 2 ................ Swimming/Diving

Lauren Ross 3 ............................ Cross Country

Gleb Rudenko 3 ........................................ Track

Alonzo Russell 1 ....................................... Track

Shelby Salimone 2 ...................... Cross Country

Amy Sargeant 3 ...................................... Tennis

Amanda Saxton 4 ..................... Sand Volleyball

Kacy Scarpa 1 ....................................... Soccer

Noemie Scharle 4 ................................... Tennis

Bailey Schinella 2 ................................. Softball

Kristina Schleich 1 .................................. Tennis

Isabella Schmid 1 .................................. Soccer

Francesca Segarelli 2 ............................. Tennis

Oyuki Segura 2 .......................... Cross Country

Casey Short 5 ........................................ Soccer

Nathan Slater 1 ..................................... Football

Dana Slomins 1 ......................... Cross Country

Bianca Smith 3 ......................................... Track

Carolina Smith 4 .................... Swimming/Diving

Gage Smith 3 ....................................... Baseball

Bianca Spinazzola 1 .............. Swimming/Diving

Morgan Stephenson 1 ........... Swimming/Diving

DJ Stewart 1 ........................................ Baseball

Harrison Stierwalt 3 ................................. Track

Bryan Stork 1 ....................................... Football

Billy Strode 1 ....................................... Baseball

Jensen Swopes 2 ....................... Cross Country

Jonathan Taddeo 1 ............... Swimming/Diving

Sean Tidmus 1 ..................................... Football

Morgan Toles 1 ................................ Basketball

Kayleigh Tyerman 2 ................... Cross Country

Rachmil Van Lamoen 2 ............................ Track

Mia Vriens 2 ........................................... Tennis

Nicole Walch 1 ................................... Volleyball

Lacey Waldrop 1 ................................... Softball

Rachel Walker 1 ......................... Cross Country

Jonathan Wallace 1 .............................. Football

Michael Wallace 1 ...................... Cross Country

Sage Watson 1 ......................................... Track

Luke Weaver 2 .................................... Baseball

Mark Weber 3 ........................ Swimming/Diving

Keith Weeks 6 ...................................... Football

Ebony Wells 2 ................................... Basketball

Chelsea Whalen 3 .................................... Track

Sarah Wickstrom 2 ............................ Volleyball

Stargell Williams 1 .................................... Track

Hannah Wilson 3 ................... Swimming/Diving

Amanda Winslow 4 ..................... Cross Country

Jameis Winston 1 ................................. Football

Alexandria Woodruff 3 .............................. Track

Aubree Worden 2 ....................... Cross Country

Katrina Young 2 ..................... Swimming/Diving

Jakub Zivec 3 ............................. Cross Country


Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube