Rotating image8

2013-14 ACADEMIC AWARDS AND HONORS

ACC Honor Roll 

Will be announced in August

ACC Weaver-James-Corrigan Postgraduate Scholarship Award

Softball: Kelly Hensley

Men’s Swim & Dive: Tom Neubacher

 

CoSIDA/Capital One Academic All-Americans

Soccer: Kassey Kallman, Second Team

Baseball: Gage Smith, Second Team; DJ Stewart, Third Team

Men’s Track & Field/Cross Country: Stefan Brits, Third Team; Alonzo Russell, Third Team

Women’s Track & Field/Cross Country: Colleen Quigley

 

CoSIDA/Capital One Academic All-District

Soccer: Kassey Kallman, First Team

Baseball: Mike Compton, Josh Delph, DJ Stewart, Gage Smith – All First Team District IV

Men’s Track & Field/Cross Country: Stefan Brits, Alonzo Russell, Jakub Zivec

Women’s Track & Field/Cross Country: Hannah Acton, Colleen Quigley

 

ACC Scholar-Athlete of the Year

Baseball: Gage Smith

Women’s Cross Country: Colleen Quigley

Women’s Soccer: Kassey Kallman

 

Academic All-ACC Teams

Baseball: Mike Compton, Josh Delph, Ben DeLuzio, Justin Gonzalez, John Sansone, Gage Smith, Billy Strode, Luke Weaver

Men’s Cross Country: Kevin Johnson, Jakub Zivec

Women’s Cross Country: Linden Hall, Colleen Quigley, Hannah Walker, Pippa Woolven

Football: Jameis Winston and Nate Andrews

Women’s Soccer: Dagny Brynjarsdottir, Megan Campbell, Nickolette Driesse, Kristin Grubka, Kassey Kallman

Men’s Swimming and Diving: Jason McCormick and Tom Neubacher

Women’s Swimming and Diving: Chelsea Britt, Julia Henkel, Ariel Rittenhouse, Bianca Spinazzola, Tiffany Oliver, Madison Jacobi,

Men’s Indoor Track and Field: Stefan Brits, Alonzo Russell, Otniel Teixeira, Jakub Zivec

Women’s Indoor Track and Field: Maryke Brits, Linden Hall, Elizabeth Ichite, Sydnee Over, Marecia Pemberton, Colleen Quigley, Hannah Walker, Chelsea Whalen, Pippa Woolven

Women’s Golf: Laure Castelain, Carlton Kuhlo, Alex Milan

Men’s Tennis: Dominic Cotrone, Cristian Gonzalez Mendez

Softball: Jessica Nori, Kelly Hensley, Bailey Schinella, Lacey Waldrop

Volleyball:  Katie Mosher, Sarah Burrington, Sarah Wickstrom, Nicole Walch

Women’s Tennis: Kerrie Cartwright and Daneika Borthwick

Men’s Outdoor Track & Field: Alonzo Russell, Otniel Teixeira, Jakub Zivec

Women’s Outdoor Track & Field: Hannah Acton, Linden Hall, Karly Jackson, Marecia Pemberton, Jande Pierce, Colleen Quigley, Nicole Setterington, Hannah Walker, Pippa Woolven

 

Academic Teams:

NSCAA Scholar All-America Team: Kassey Kallman (First Team)

NSCAA Scholar All-South Team: Kassey Kallman (First Team)

USTFCCCA All-Academic Men’s Cross Country Team

USTFCCCA All-Academic Women’s Cross Country Individuals: Linden Hall, Colleen Quigley, Hannah Walker, Pippa Woolven

USTFCCCA All-Academic Women’s Cross Country Team

Women’s Golf Coaches Association All-American Scholar-Athlete Team: Laure Castelain

Men’s Tennis ITA Scholar Athletes: Blake Davis, Cristian Gonzalez Mendez

Women’s Tennis ITA Scholar Athletes: Daneika Borthwick, Duda Santos, Kristina Schleich, Mia Vriens

ITA All-Academic Team: Women’s Tennis

 

GOLDEN TORCH AWARD SCHOLAR ATHLETES

Will be announced in October

Shop Now

at the Official
Online Store

    Rotating image Multimedia Guide
    Printroom Photos Memorabilia
    FSU on YouTube