October 2016 - November 2016 All Sports Schedule

Date Team Opponent Opp Rank Location Time (ET) Time (ET)
Location
Results Media
Sat, 
Oct 1
Tennis (M) ITA All-American - Tulsa, Okla. All Day All Day
Tulsa, Okla.
Riviera/ITA All-American Championships
Sat, 
Oct 1
Tennis (W) Riviera/ITA All-American Championships - at Malibu, Calif. TBA TBA
at Malibu, Calif.
Bedford Cup
Sat, 
Oct 1
Tennis (W) Bedford Cup - at Tampa, Fla. TBA TBA
at Tampa, Fla.
 
Sat, 
Oct 1
Soccer Pitt * - at Pittsburgh, Pa. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
at Pittsburgh, Pa.
ACC Network Extra
Sat, 
Oct 1
Football North Carolina * - Tallahassee, FL 3:30 p.m. 3:30 p.m.
Tallahassee, FL
ABC/ESPN/ESPN2
Cougar Fall Classic
Sun, 
Oct 2
Golf (W) Cougar Fall Classic - at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C. All Day All Day
at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C.
Bedford Cup
Sun, 
Oct 2
Tennis (W) Bedford Cup - at Tampa, Fla. TBA TBA
at Tampa, Fla.
 
Sun, 
Oct 2
Volleyball Boston College * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Jerry Pate Intercollegiate
Mon, 
Oct 3
Golf Jerry Pate Intercollegiate - Birmingham, Ala. / Old Overton Golf Club All Day All Day
Birmingham, Ala. / Old Overton Golf Club
Cougar Fall Classic
Mon, 
Oct 3
Golf (W) Cougar Fall Classic - at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C. All Day All Day
at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C.
Jerry Pate Intercollegiate
Tue, 
Oct 4
Golf Jerry Pate Intercollegiate - Birmingham, Ala. / Old Overton Golf Club All Day All Day
Birmingham, Ala. / Old Overton Golf Club
Cougar Fall Classic
Tue, 
Oct 4
Golf (W) Cougar Fall Classic - at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C. All Day All Day
at Yeamans Hall Club / Hanahan, S.C.
 
Thu, 
Oct 6
Soccer Boston College * - at Chestnut Hill, Mass. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
at Chestnut Hill, Mass.
Fri, 
Oct 7
Cross Country FSU Invitational - Tallahassee, Fla. 7:40 a.m. 7:40 a.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 7
Volleyball North Carolina * - at Chapel Hill, NC 6:00 p.m. 6:00 p.m.
at Chapel Hill, NC
Sat, 
Oct 8
Football Miami * - at Miami Gardens, FL TBA TBA
at Miami Gardens, FL
Sat, 
Oct 8
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
Tallahassee, Fla.
Sat, 
Oct 8
Softball West Florida - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Sat, 
Oct 8
Swim/Dive Minnesota - Tallahassee, Fla. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Sat, 
Oct 8
Swim/Dive Duke * - Tallahassee, Fla. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Jim West Challenge
Sun, 
Oct 9
Golf (W) Jim West Challenge - at The Club at Carlton Woods / The Woodlands, Texas All Day All Day
at The Club at Carlton Woods / The Woodlands, Texas
 
Sun, 
Oct 9
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
Tallahassee, Fla.
Sun, 
Oct 9
Soccer Syracuse * - at Syracuse, N.Y. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
at Syracuse, N.Y.
Sun, 
Oct 9
Volleyball NC State * - at Raleigh, NC 1:00 p.m. 1:00 p.m.
at Raleigh, NC
Sun, 
Oct 9
Softball Tallahassee Community College - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Jim West Challenge
Mon, 
Oct 10
Golf (W) Jim West Challenge - at The Club at Carlton Woods / The Woodlands, Texas All Day All Day
at The Club at Carlton Woods / The Woodlands, Texas
 
Thu, 
Oct 13
Swim/Dive Florida - Tallahassee, Fla. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Thu, 
Oct 13
Baseball Garnet & Gold Game - Tallahassee, Fla. 3:00 p.m. 3:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 14
Cross Country Crimson Classic - at Tuscaloosa, Ala. 10:00 a.m. 10:00 a.m.
at Tuscaloosa, Ala.
Fri, 
Oct 14
Cross Country Nuttycombe Wisconsin Invitational - at Madison, Wisc. 12:00 p.m. 12:00 p.m.
at Madison, Wisc.
Fri, 
Oct 14
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 4:00 p.m. 4:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 14
Baseball Garnet & Gold Game - Tallahassee, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 14
Softball Chipola College - Tallahassee, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 14
Volleyball Virginia Tech * - Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Sat, 
Oct 15
Football Wake Forest * - Tallahassee, FL TBA TBA
Tallahassee, FL
Sat, 
Oct 15
Soccer NC State * - at Raleigh, N.C. 3:00 p.m. 3:00 p.m.
at Raleigh, N.C.
ACC Network Extra
Sun, 
Oct 16
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
Tallahassee, Fla.
Sun, 
Oct 16
Volleyball Pittsburgh * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Sun, 
Oct 16
Softball Georgia Highlands College - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Mon, 
Oct 17
Baseball Ontario Blue Jays (Exhibition) - Tallahassee, Fla. 3:00 p.m. 3:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Wed, 
Oct 19
Volleyball Miami * - at Coral Gables, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
at Coral Gables, Fla.
ACC Network Extra
Thu, 
Oct 20
Tennis (M) USTA/ITA Souteast Regional Championships - Tallahassee, Fla. All Day All Day
Tallahassee, Fla.
Thu, 
Oct 20
Soccer Duke * - Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
ACC Network ExtraSpear It Rewards/Paint It Pink Live Stats
ITA Southeast Regional Championships
Fri, 
Oct 21
Tennis (W) ITA Southeast Regional Championships - at Gainesville, Fla. TBA TBA
at Gainesville, Fla.
 
Fri, 
Oct 21
Volleyball Virginia * - at Charlottesville, Va. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
at Charlottesville, Va.
ITA Southeast Regional Championships
Sat, 
Oct 22
Tennis (W) ITA Southeast Regional Championships - at Gainesville, Fla. TBA TBA
at Gainesville, Fla.
 
Sat, 
Oct 22
Softball Florida - Ft. Lauderdale, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Ft. Lauderdale, Fla.
Rising Stars Tournament
Cardinal Cup
Sun, 
Oct 23
Golf (W) Cardinal Cup - at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky. All Day All Day
at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky.
ITA Southeast Regional Championships
Sun, 
Oct 23
Tennis (W) ITA Southeast Regional Championships - at Gainesville, Fla. TBA TBA
at Gainesville, Fla.
 
Sun, 
Oct 23
Softball FIU (At Seminole Reservation) - Hollywood, Fla. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
Hollywood, Fla.
Sun, 
Oct 23
Soccer Louisville * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
ACC Network ExtraSenior Day/Kids Club DayLive Stats
Cardinal Cup
Mon, 
Oct 24
Golf (W) Cardinal Cup - at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky. All Day All Day
at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky.
ITA Southeast Regional Championships
Mon, 
Oct 24
Tennis (W) ITA Southeast Regional Championships - at Gainesville, Fla. TBA TBA
at Gainesville, Fla.
Cardinal Cup
Tue, 
Oct 25
Golf (W) Cardinal Cup - at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky. All Day All Day
at University of Louisville Golf Club / Simpsonville, Ky.
 
Thu, 
Oct 27
Soccer North Carolina * - at Chapel Hill, N.C. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
at Chapel Hill, N.C.
ACC Network Extra
Fri, 
Oct 28
Cross Country ACC Championships - at Cary, N.C. 10:00 a.m. 10:00 a.m.
at Cary, N.C.
Fri, 
Oct 28
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 4:00 p.m. 4:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Oct 28
Volleyball Louisville * - at Louisville, Ky. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
at Louisville, Ky.
ESPNU
Fri, 
Oct 28
Softball Thomas University - Tallahassee, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Sat, 
Oct 29
Football Clemson * - Tallahassee, FL TBA TBA
Tallahassee, FL
Sun, 
Oct 30
Volleyball Notre Dame * - at South Bend, Ind. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
at South Bend, Ind.
ACC Network Extra
Thu, 
Nov 3
Tennis (M) USTA/ITA National Indoor Championships - Flushing, N.Y. All Day All Day
Flushing, N.Y.
ITA Indoor Singles/Doubles Championships
Thu, 
Nov 3
Tennis (W) ITA Indoor Singles/Doubles Championships - at New York, N.Y. TBA TBA
at New York, N.Y.
Seminole All Conference Showdown
Fri, 
Nov 4
Tennis (W) Seminole All Conference Showdown - Tallahassee, Fla. TBA TBA
Tallahassee, Fla.
 
Fri, 
Nov 4
Swim/Dive Florida Southern - Fort Myers, Fla. 5:00 p.m. 5:00 p.m.
Fort Myers, Fla.
Fri, 
Nov 4
Swim/Dive FGCU (Women Only) - at Fort Myers, Fla. 5:00 p.m. 5:00 p.m.
at Fort Myers, Fla.
Fri, 
Nov 4
Volleyball NC State * - Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Sat, 
Nov 5
Football NC State * - at Raleigh, NC TBA TBA
at Raleigh, NC
Seminole All Conference Showdown
Sat, 
Nov 5
Tennis (W) Seminole All Conference Showdown - Tallahassee, Fla. TBA TBA
Tallahassee, Fla.
 
Sat, 
Nov 5
Swim/Dive Florida Southern - Fort Myers, Fla. 10:00 a.m. 10:00 a.m.
Fort Myers, Fla.
Sat, 
Nov 5
Swim/Dive FGCU (Women Only) - at Fort Myers, Fla. 10:00 a.m. 10:00 a.m.
at Fort Myers, Fla.
Seminole All Conference Showdown
Sun, 
Nov 6
Tennis (W) Seminole All Conference Showdown - Tallahassee, Fla. TBA TBA
Tallahassee, Fla.
 
Sun, 
Nov 6
Volleyball North Carolina * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Sun, 
Nov 6
Basketball (W) St. Francis (Illinois) (Exhibition) - Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla.
Fri, 
Nov 11
Cross Country NCAA South Region Championships - Tallahassee, Fla. TBA TBA
Tallahassee, Fla.
Fri, 
Nov 11
Basketball (W) Jacksonville State - Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla. 12:00 p.m. 12:00 p.m.
Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Fri, 
Nov 11
Football Boston College * - Tallahassee, FL 7:30 p.m. 7:30 p.m.
Tallahassee, FL
ESPN2
Fri, 
Nov 11
Volleyball Boston College * - at Chestnut Hills, Mass. 7:30 p.m. 7:30 p.m.
at Chestnut Hills, Mass.
Sat, 
Nov 12
Men's Basketball Charleston Southern - Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Sun, 
Nov 13
Softball Garnet and Gold Scrimmage - Tallahassee, Fla. 9:30 a.m. 9:30 a.m.
Tallahassee, Fla.
Sun, 
Nov 13
Softball Georgia - Tallahassee, Fla. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
Tallahassee, Fla.
Sun, 
Nov 13
Volleyball Syracuse * - at Syracuse, N.Y. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
at Syracuse, N.Y.
ACC Network Extra
Mon, 
Nov 14
Basketball (W) Connecticut - Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla.
ESPN2
Tue, 
Nov 15
Men's Basketball Iona - Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Thu, 
Nov 17
Basketball (W) Jacksonville - Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla. 6:00 p.m. 6:00 p.m.
Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
IUPUI Diving Invite
Fri, 
Nov 18
 -
 Sun, Nov 20
Swim/Dive IUPUI Diving Invite - Indianapolis, Ind. All Day All Day
Indianapolis, Ind.
 
Fri, 
Nov 18
Volleyball Duke * - at Durham, NC 6:30 p.m. 6:30 p.m.
at Durham, NC
ACC Network Extra
NIT Season Tip-Off
Fri, 
Nov 18
Men's Basketball Winthrop - Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
 
Sat, 
Nov 19
Football Syracuse * - at Syracuse, NY TBA TBA
at Syracuse, NY
Sat, 
Nov 19
Cross Country NCAA Championships - at Terre Haute, Ind. 11:00 a.m. 11:00 a.m.
at Terre Haute, Ind.
NIT Season Tip-Off
Sun, 
Nov 20
Men's Basketball Detroit - Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla. TBA TBA
Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
 
Sun, 
Nov 20
Volleyball Wake Forest * - at Winston-Salem, NC 1:00 p.m. 1:00 p.m.
at Winston-Salem, NC
Sun, 
Nov 20
Basketball (W) James Madison - Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla. 2:00 p.m. 2:00 p.m.
Donald L. Tucker Center / Tallahassee, Fla.
ACC Network Extra
Wed, 
Nov 23
Volleyball Clemson * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
NIT Season Tip-Off
Thu, 
Nov 24
Men's Basketball Temple - Barclays Center, Brooklyn, N.Y. 12:00 p.m. 12:00 p.m.
Barclays Center, Brooklyn, N.Y.
ESPN/ESPN2/ESPNU
Paradise Jam (Reef Division)
Thu, 
Nov 24
Basketball (W) Winthrop - UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands 6:45 p.m. 6:45 p.m.
UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands
NIT Season Tip-Off
Fri, 
Nov 25
Men's Basketball West Virginia/Illinois - Barclays Center, Brooklyn, N.Y. TBA TBA
Barclays Center, Brooklyn, N.Y.
ESPN/ESPN2/ESPNU
 
Fri, 
Nov 25
Volleyball Georgia Tech * - Tallahassee, Fla. 1:00 p.m. 1:00 p.m.
Tallahassee, Fla.
Paradise Jam (Reef Division)
Fri, 
Nov 25
Basketball (W) Gonzaga - UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands 6:45 p.m. 6:45 p.m.
UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands
 
Sat, 
Nov 26
Football Florida - Tallahassee, FL TBA TBA
Tallahassee, FL
Paradise Jam (Reef Division)
Sat, 
Nov 26
Basketball (W) Michigan - UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands 9:00 p.m. 9:00 p.m.
UVI Sports and Fitness Center / U.S. Virgin Islands
ACC/Big Ten Chellenge
Mon, 
Nov 28
Men's Basketball Minnesota - Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla. 7:00 p.m. 7:00 p.m.
Donald L. Tucker Center, Tallahassee, Fla.
ESPNU
ACC/B1G Challenge
Wed, 
Nov 30
Basketball (W) Minnesota - at Williams Arena / Minneapolis, Minn. TBA TBA
at Williams Arena / Minneapolis, Minn.