stop
2005 Atlantic Coast Conference Outdoor Track Start Lists
Courtesy: Seminoles.com
Release: 04/21/2005
Send Mail Print RSS
Related Links

April 21, 2005

ACC Men's Start List
Download Free Acrobat Reader

Women's Start List
Download Free Acrobat Reader

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 4/20/2005 08:57 PM
              Atlantic Coast Conference - 4/21/2005 to 4/23/2005
                             Outdoor Championships
                   Mike Long Track, Florida State University
                                 Meet Program

Event 21 Men 100 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 524 Terrell Walden SO Miami 10.95 2 377 Ron Richards SR Clemson 10.24 3 463 Justin Lawrence SO Georgia Tech NT 4 512 Darnell Jenkins JR Miami NT 5 513 Kelly Jennings SR Miami NT 6 443 Kenny O'Neal FR Florida Stat 10.76 7 654 Oderah Nwaeze FR Wake Forest 11.04 8 540 Matt Minnick SO NC State 10.83 Heat 2 Prelims 1 426 Walter Dix FR Florida Stat 10.13 2 472 Montrell Person SR Georgia Tech NT 3 559 Mathew Means SR North Caroli 10.99 4 451 Donald Beamer SR Georgia Tech 10.78 5 514 Aikeem Jolla JR Miami NT 6 519 Sinorice Moss JR Miami NT 7 404 Jabari Marshall FR Duke 10.97 8 447 Rhoan Sterling SR Florida Stat 10.80 Heat 3 Prelims 1 600 Matt Renninger JR Va. Tech NT 2 440 Cedric Nabe SO Florida Stat 10.59 3 417 Derrick Baker JR Florida Stat NT 4 416 Ricky Argro JR Florida Stat 10.73 5 394 Ronnie Drummer FR Duke 10.85 6 379 Mickey Sheats FR Clemson 10.88 7 612 Kevin Carson JR Virginia 11.13 8 546 Jimmie Sutton FR NC State NT Heat 4 Prelims 1 625 Reuben Jones FR Virginia 10.72 2 649 Raymond Harbert JR Wake Forest 11.33 3 368 George Kitchens SR Clemson 10.68 4 527 Brian Clark SO NC State NT 5 365 Robert Ibeh JR Clemson 10.87 6 468 Holt McPherson SR Georgia Tech 10.86 7 508 Travis Douglass JR Miami 11.24 8 582 David Clowney FR Va. Tech NT

Event 22 Men 200 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 653 Mike Loyd JR Wake Forest 21.30 3 599 Jordan Price FR Va. Tech 22.17 4 651 Willie Idlette JR Wake Forest 21.98 5 582 David Clowney FR Va. Tech NT 6 515 Brett Jones FR Miami 22.77 7 447 Rhoan Sterling SR Florida Stat NT 8 350 Darius Acker SO Clemson 21.67 Heat 2 Prelims 1 2 508 Travis Douglass JR Miami NT 3 451 Donald Beamer SR Georgia Tech 21.88 4 457 Brian Ford SR Georgia Tech 21.18 5 372 Cowin Mills FR Clemson 22.30 6 612 Kevin Carson JR Virginia 22.67 7 426 Walter Dix FR Florida Stat NT 8 610 Kellen Blassingame JR Virginia 21.73 Heat 3 Prelims 1 2 404 Jabari Marshall FR Duke NT 3 440 Cedric Nabe SO Florida Stat NT 4 377 Ron Richards SR Clemson 20.64 5 625 Reuben Jones FR Virginia 21.84 6 489 Earl Gray FR Maryland 22.57 7 547 Omar Wells SO NC State 21.82 8 540 Matt Minnick SO NC State 22.36 Heat 4 Prelims 1 2 649 Raymond Harbert JR Wake Forest 23.37 3 356 Warren Eure SR Clemson 22.04 4 419 Ricardo Chambers FR Florida Stat NT 5 600 Matt Renninger JR Va. Tech 21.98 6 365 Robert Ibeh JR Clemson 21.65 7 394 Ronnie Drummer FR Duke NT 8 353 Michael Bolling SR Clemson 21.47

Event 23 Men 400 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 547 Omar Wells SO NC State 49.26 3 471 Taylor Narewski SO Georgia Tech 49.77 4 488 Robert Frelow SR Maryland NT 5 457 Brian Ford SR Georgia Tech 47.40 6 493 Sean Lowe FR Maryland 48.26 7 532 LT Dickens FR NC State 51.04 8 403 Peter Lewellen FR Duke 48.74 Heat 2 Prelims 1 2 390 Matt Danforth FR Duke 50.90 3 574 Ryan Therrien JR North Caroli 48.87 4 353 Michael Bolling SR Clemson 47.84 5 542 Armand Quenum FR NC State 50.01 6 350 Darius Acker SO Clemson 48.96 7 419 Ricardo Chambers FR Florida Stat NT 8 439 Hubert Mitchell FR Florida Stat 47.71 Heat 3 Prelims 1 2 501 Jason Ballard SR Miami 51.19 3 610 Kellen Blassingame JR Virginia 46.32 4 401 Dan King SO Duke 48.70 5 484 Brian Bohlayer SR Maryland 51.08 6 372 Cowin Mills FR Clemson 49.33 7 356 Warren Eure SR Clemson 49.63 8 599 Jordan Price FR Va. Tech 48.62

Event 24 Men 800 Meter Run =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 405 Brian McNiff JR Duke 1:56.77 2 594 Matt Miller FR Va. Tech 1:55.70 3 617 McGavock Dunbar GR Virginia 1:50.32 4 424 Duane Griffiths Florida Stat 1:52.78 5 561 Jason Newman SO North Caroli 1:54.44 6 571 Douglas Smith JR North Caroli 1:51.70 7 383 John Brockardt FR Duke 1:58.20 8 Heat 2 Prelims 1 388 Ian Cronin SR Duke 1:54.55 2 615 Zach Davis SR Virginia 1:52.02 3 458 Josh Hammel SO Georgia Tech 1:57.24 4 461 Derek Hoye FR Georgia Tech 1:51.77 5 386 Tommy Colven SO Duke 1:55.47 6 459 David Herren SO Georgia Tech 1:56.78 7 436 Tom Lancashire SO Florida Stat 1:48.30 8 Heat 3 Prelims 1 632 Jordan Orr FR Virginia 1:53.93 2 475 David Sanders FR Georgia Tech 1:56.49 3 560 Bobby Moffat SR North Caroli 1:54.39 4 442 Tommy Noyes SO Florida Stat 1:50.65 5 637 Alex Tatu SO Virginia NT 6 566 Clay Ragan SO North Caroli 1:51.54 7 598 Chris O'Keefe FR Va. Tech 1:55.78 8 Heat 4 Prelims 1 648 Westin Galloway JR Wake Forest 1:56.36 2 623 Michael Hagos FR Virginia 1:54.14 3 643 Chris Catton SO Wake Forest 1:50.66 4 604 Duncan Vick SO Va. Tech NT 5 510 Timothy Harris FR Miami 1:51.21 6 485 Paul Dorsey SR Maryland 1:56.18 7 569 Felix Sebera FR North Caroli 1:53.99 8 589 Alex Johnson SO Va. Tech NT

Event 25 Men 1500 Meter Run =============================================================================== 12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 656 Matt Owen SO Wake Forest 4:03.74 2 467 Neil McDonagh SR Georgia Tech 3:51.02 3 568 Alex Ray FR North Caroli 4:00.10 4 538 Chris Kollar FR NC State 3:48.98 5 543 Bryce Ruiz SO NC State 4:01.23 6 502 Richard Bernard FR Miami 4:03.91 7 503 Thomas Berry SO Miami 3:54.68 8 630 Kevin McHale SO Virginia 3:54.00 9 586 Kyle Guglielmo FR Va. Tech 3:56.61 10 436 Tom Lancashire SO Florida Stat 3:44.08 11 413 Chris Spooner FR Duke 3:47.54 12 664 Brad Wharton JR Wake Forest 3:52.52 13 592 Brian Markley SO Va. Tech 3:57.11 Heat 2 Prelims 1 412 Nick Schneider JR Duke 3:47.09 2 430 Ian Hornabrook SR Florida Stat 3:46.35 3 490 Florent Groberg JR Maryland 3:55.59 4 662 Brian Smith SR Wake Forest 3:54.86 5 371 Itay Magidi SO Clemson 3:52.85 6 570 Ryan Shaver SO North Caroli 3:58.14 7 487 Michael Fleg JR Maryland 3:53.79 8 382 Derrick Wyatt SR Clemson 4:02.29 9 565 Jeffery Peterson SO North Caroli 3:59.68 10 441 Chris Nickinson SO Florida Stat 3:50.40 11 637 Alex Tatu SO Virginia 3:49.07 12 479 Nazar Trilisky FR Georgia Tech 4:01.73 13

Event 26 Men 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 462 Adam Jones SR Georgia Tech 10:02.90 2 455 Cristan Duvall SO Georgia Tech 9:20.49 3 408 Alex Reinhart SO Duke 9:20.60 4 553 Pablo Durana JR North Caroli 9:28.25 5 535 John Henderson JR NC State 9:16.10 6 629 Soeren Lindner JR Virginia NT 7 376 Sean Reilly SO Clemson 9:28.14 8 630 Kevin McHale SO Virginia 9:22.60 9 626 Walton Kingsbery SR Virginia 9:08.70 10 357 Ryan Fenton SR Clemson 9:31.75 11 498 Matt Sanders SO Maryland 9:31.87 12 371 Itay Magidi SO Clemson 9:18.45 13 422 Eric Critzer SO Florida Stat 9:15.55 14 544 Andy Smith SR NC State 8:36.70 15 567 Jesse Rappole SR North Caroli 9:30.10 16 631 Ryan Neuhart SR Virginia 9:30.00 17 521 Louis Rich, Jr. GR Miami 9:35.25 18

Event 27 Men 5000 Meter Run =============================================================================== Positions 1-15 Front Row Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 430 Ian Hornabrook SR Florida Stat 14:12.89 2 663 Sean Stevens JR Wake Forest 14:09.49 3 543 Bryce Ruiz SO NC State 14:20.31 4 545 Wesley Smith FR NC State 14:13.40 5 492 Peter Hess FR Maryland 14:16.48 6 473 Kyle Rabbitt SR Georgia Tech 14:33.08 7 397 Michael Hatch JR Duke 14:34.45 8 538 Chris Kollar FR NC State 14:32.54 9 412 Nick Schneider JR Duke 14:04.29 10 620 Ryan Foster FR Virginia 14:24.18 11 577 David Atkiss JR Va. Tech 14:35.76 12 530 John Crews FR NC State 14:35.88 13 616 Andrew Dumm SO Virginia 14:39.99 14 618 Jeff Eggleston SO Virginia 14:44.01 15 382 Derrick Wyatt SR Clemson 14:44.77 16 629 Soeren Lindner JR Virginia 14:59.13 17 498 Matt Sanders SO Maryland 15:03.80 18 645 Joel Conn SO Wake Forest 14:53.70 19 626 Walton Kingsbery SR Virginia 14:52.11 20 490 Florent Groberg JR Maryland 14:52.00 21 603 Zach Thomas FR Va. Tech 14:59.51 22 581 Rider Clauss FR Va. Tech 14:53.74 23 355 Matt Clark SO Clemson 15:04.35 24 453 Chris Clarke SO Georgia Tech 15:09.37 25 366 Greg Isaacs SO Clemson 15:10.54 26 662 Brian Smith SR Wake Forest 15:14.13 27 504 Zachery Castiglione SO Miami 15:15.03 28 522 Jonathan Scheiner SO Miami 15:17.01 29 500 Nathanial Zola SR Maryland 15:19.10 30 568 Alex Ray FR North Caroli 15:28.15 31 400 Kyle Kershner FR Duke 15:22.86 32 407 Daniel Narvey JR Duke 15:30.25 33 411 Marco Salmen SO Duke 15:22.02 34 487 Michael Fleg JR Maryland 15:42.80 35 517 Seth Kampf SO Miami 16:03.24 36 565 Jeffery Peterson SO North Caroli NT 37 567 Jesse Rappole SR North Caroli NT 38 376 Sean Reilly SO Clemson NT 39 639 Shane Ahlers SO Wake Forest NT 40 441 Chris Nickinson SO Florida Stat NT 41 467 Neil McDonagh SR Georgia Tech NT 42 438 Alex Miletich FR Florida Stat NT 43 422 Eric Critzer SO Florida Stat NT 44 455 Cristan Duvall SO Georgia Tech NT 45 357 Ryan Fenton SR Clemson NT 46 640 Brandon Bartholomew SR Wake Forest NT 47 479 Nazar Trilisky FR Georgia Tech NT 48 535 John Henderson JR NC State NT 49 436 Tom Lancashire SO Florida Stat NT 50 481 Adam Ambrus SR Maryland NT 51 371 Itay Magidi SO Clemson NT 52 437 Andrew Lemoncello JR Florida Stat NT 53 553 Pablo Durana JR North Caroli NT 54 544 Andy Smith SR NC State NT 55 619 Andrew Filachek GR Virginia NT 56 57

Event 28 Men 10000 Meter Run =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 437 Andrew Lemoncello JR Florida Stat 28:44.97 2 402 Keith Kreiger SO Duke 29:53.85 3 438 Alex Miletich FR Florida Stat 30:19.23 4 638 Dave Vitto JR Virginia 30:57.28 5 482 Patrick Bailey SO Maryland 32:44.71 6 639 Shane Ahlers SO Wake Forest 30:15.00 7 366 Greg Isaacs SO Clemson 31:38.68 8 494 Eric Marenburg JR Maryland 33:12.19 9 500 Nathanial Zola SR Maryland 32:39.98 10 619 Andrew Filachek GR Virginia NT 11 530 John Crews FR NC State NT 12 616 Andrew Dumm SO Virginia NT 13 585 Dan Forgeng FR Va. Tech NT 14 409 Alex Romero SO Duke NT 15 389 Dan Daly SO Duke NT 16 453 Chris Clarke SO Georgia Tech NT 17 613 Will Christian JR Virginia NT 18 618 Jeff Eggleston SO Virginia NT 19 620 Ryan Foster FR Virginia NT 20 526 Patrick Chessar SO NC State NT 21 640 Brandon Bartholomew SR Wake Forest NT 22 596 Andrew Montgomery FR Va. Tech NT 23 473 Kyle Rabbitt SR Georgia Tech NT 24 355 Matt Clark SO Clemson NT 25 410 Chas Salmen JR Duke NT 26 27

Event 29 Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== 8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 515 Brett Jones FR Miami 15.62 2 608 Isi Azeke JR Virginia 14.31 3 358 Rashad Gardner JR Clemson 14.32 4 653 Mike Loyd JR Wake Forest 14.12 5 483 Dominic Berger FR Maryland 14.21 6 369 Ryan Koontz SO Clemson 14.85 7 486 Adam Durham SO Maryland 14.85 8 Heat 2 Prelims 1 363 Brent Hobbs JR Clemson 14.59 2 534 Antwan Graves SO NC State 15.30 3 472 Montrell Person SR Georgia Tech 13.90 4 367 Scott Kautz JR Clemson 14.97 5 374 Lydell Perry SO Clemson 14.28 6 611 Devin Canaday JR Virginia 14.53 7 354 Roy Cheney JR Clemson 14.27 8

Event 30 Men 400 Meter Hurdles =============================================================================== 8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 588 Anthony Jenkins SR Va. Tech 54.41 3 374 Lydell Perry SO Clemson NT 4 448 Elliot Wood FR Florida Stat 51.53 5 611 Devin Canaday JR Virginia 55.61 6 367 Scott Kautz JR Clemson 51.64 7 534 Antwan Graves SO NC State 56.08 8 550 Reggie Berry FR North Caroli 53.51 Heat 2 Prelims 1 2 406 Brett Morrell SO Duke 55.54 3 354 Roy Cheney JR Clemson 52.18 4 549 Emmanuel Bello FR North Caroli 57.68 5 434 Greg Johnson SR Florida Stat 52.37 6 358 Rashad Gardner JR Clemson 51.51 7 486 Adam Durham SO Maryland 54.44 8 470 Chris Mounce FR Georgia Tech 56.75

Event 31 Men 4x100 Meter Relay =============================================================================== School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 Duke 42.97 4 Va. Tech 42.11 5 Virginia 41.85 6 North Carolina 42.11 7 NC State 42.70 8 Section 2 Timed Finals 1 2 3 Georgia Tech 41.67 4 Wake Forest 40.72 5 Florida State 39.59 6 Clemson 40.37 7 Miami 41.34 8 Maryland 41.78

Event 32 Men 4x400 Meter Relay =============================================================================== School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 Miami NT 4 NC State 3:19.09 5 North Carolina 3:17.40 6 Va. Tech 3:17.75 7 Virginia 3:19.43 8 Section 2 Timed Finals 1 2 3 Wake Forest 3:13.95 4 Clemson 3:11.10 5 Florida State 3:06.15 6 Georgia Tech 3:10.24 7 Maryland 3:12.57 8 Duke 3:17.29

Event 33 Men High Jump =============================================================================== Progression: 1.85-.1.90-1.95-2.00-2.05-2.10 - 2.13 Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 466 Greg McCormick SR Georgia Tech NH 2 556 Daniel Harris SR North Caroli NH 3 665 Seth Yetter FR Wake Forest 1.90m 4 536 Michael Hill JR NC State 1.91m 5 636 David Sullivan JR Virginia 1.95m 6 362 Arthur Hinton FR Clemson 1.96m 7 369 Ryan Koontz SO Clemson 1.99m 8 659 Jesse Richert SR Wake Forest 2.02m 9 415 Shawn Allen JR Florida Stat 2.05m 10 469 Jerome Miller FR Georgia Tech 2.10m 11 557 John Hubbard SR North Caroli 2.11m 12 370 Adam Linkenauger SO Clemson 2.13m 13

Event 34 Men Pole Vault =============================================================================== Progression: 4.65-4.80-4.95-5.05-5.15-5.25-etc Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 428 Matt Frith FR Florida Stat 4.26m 2 505 Chris Centrich SR Miami 4.30m 3 476 Chase Sasser JR Georgia Tech 4.30m 4 391 Jeremy Davis SR Duke 4.55m 5 518 Casey McGinn FR Miami 4.59m 6 609 Greg Blair SR Virginia 4.60m 7 628 David Lewis FR Virginia 4.60m 8 601 Joe Samaniuk SO Va. Tech 4.75m 9 562 Jared O'Conner FR North Caroli 4.85m 10 396 Jon Fay SO Duke 4.85m 11 385 Ian Cassidy FR Duke 4.85m 12 360 Mitch Greeley FR Clemson 4.95m 13 580 Adam Bingaman SO Va. Tech 4.95m 14 551 Noah Cosby SR North Caroli 5.05m 15 431 Matt Hurley SO Florida Stat 5.05m 16 537 Eric Hoverstad SR NC State 5.05m 17 636 David Sullivan JR Virginia 5.20m 18 595 Brian Mondschein JR Va. Tech 5.30m 19 20

Event 35 Men Long Jump =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 423 Rafeeq Curry JR Florida Stat ND 2 536 Michael Hill JR NC State 6.75m 3 480 Jayson Alexander FR Maryland 6.54m 4 365 Robert Ibeh JR Clemson ND 5 352 Jason Bell SO Clemson ND 6 435 Willie Johnson SR Florida Stat ND 7 608 Isi Azeke JR Virginia 6.73m 8 464 James Lemons SO Georgia Tech 6.36m 9 539 Manny Lawson SO NC State ND 10 416 Ricky Argro JR Florida Stat 6.79m Flight 2 Finals 1 654 Oderah Nwaeze FR Wake Forest 6.92m 2 379 Mickey Sheats FR Clemson 7.16m 3 468 Holt McPherson SR Georgia Tech 7.02m 4 573 Britt Taylor SO North Caroli 6.99m 5 633 Trumaine Pendleton JR Virginia 7.07m 6 556 Daniel Harris SR North Caroli 7.31m 7 450 Courtney Wright SR Florida Stat 7.43m 8 368 George Kitchens SR Clemson 7.47m 9 607 Robert Assibey FR Virginia 6.87m 10 429 Johnta Griffin JR Florida Stat 7.11m 11 395 Jade Ellis FR Duke 7.52m 12 525 Dexter Adams FR NC State 7.12m

Event 36 Men Triple Jump =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 584 Jason Fludd SR Va. Tech 14.65m 2 469 Jerome Miller FR Georgia Tech 14.33m 3 368 George Kitchens SR Clemson ND 4 379 Mickey Sheats FR Clemson 14.05m 5 633 Trumaine Pendleton JR Virginia 14.14m 6 429 Johnta Griffin JR Florida Stat 14.58m 7 464 James Lemons SO Georgia Tech 14.83m 8 9 10 11 12 Flight 2 Finals 1 573 Britt Taylor SO North Caroli 14.94m 2 423 Rafeeq Curry JR Florida Stat 15.82m 3 435 Willie Johnson SR Florida Stat 14.95m 4 556 Daniel Harris SR North Caroli 15.87m 5 395 Jade Ellis FR Duke 15.61m 6 352 Jason Bell SO Clemson 15.69m 7 536 Michael Hill JR NC State 15.08m 8 583 Idikoro Eradiri SO Va. Tech 15.08m 9 10 11 12

Event 37 Men Shot Put =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 529 Chris Crawford JR NC State 15.34m 2 555 Vikas Gowda JR North Caroli 18.04m 3 496 James Rolle FR Maryland 13.25m 4 433 Garrett Johnson SO Florida Stat 18.99m 5 478 Jonathan Spillman SR Georgia Tech 16.38m 6 541 Mitchell Pope JR NC State 18.02m 7 597 Ryan Norwood SR Va. Tech 18.33m 8 587 Sven Hahn SO Va. Tech 18.15m 9 591 Brian MacPhee GR Va. Tech 16.15m 10 446 Dorian Scott SR Florida Stat 19.31m 11 425 Andrew Diakos JR Florida Stat ND 12 359 Derek Gilson JR Clemson 16.84m

Event 38 Men Discus Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 477 Joe Scroggins FR Georgia Tech 44.63m 2 478 Jonathan Spillman SR Georgia Tech 44.46m 3 642 Josh Carter JR Wake Forest 44.08m 4 425 Andrew Diakos JR Florida Stat ND 5 529 Chris Crawford JR NC State 43.40m 6 446 Dorian Scott SR Florida Stat 42.03m 7 393 Eric Dooley JR Duke 42.48m 8 414 Brett Taylor SO Duke 44.38m 9 10 11 12 Flight 2 Finals 1 591 Brian MacPhee GR Va. Tech 47.60m 2 351 Danny Alge SO Clemson 48.07m 3 563 Nick Owens SO North Caroli 51.39m 4 587 Sven Hahn SO Va. Tech 57.76m 5 541 Mitchell Pope JR NC State 47.26m 6 433 Garrett Johnson SO Florida Stat 52.90m 7 555 Vikas Gowda JR North Caroli 64.69m 8 359 Derek Gilson JR Clemson 49.95m 9 10 11 12

Event 39 Men Hammer Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 359 Derek Gilson JR Clemson 48.70m 2 541 Mitchell Pope JR NC State 52.34m 3 425 Andrew Diakos JR Florida Stat 58.89m 4 647 Adam Gabrault JR Wake Forest 52.30m 5 452 Jonathan Chihoski SR Georgia Tech 48.09m 6 590 Spyridon Jullien JR Va. Tech 72.68m 7 351 Danny Alge SO Clemson 56.22m 8 563 Nick Owens SO North Caroli 65.76m 9 529 Chris Crawford JR NC State 54.91m 10 465 Eric Massey JR Georgia Tech 57.74m 11 606 Walker Anderson JR Virginia 50.12m 12

Event 40 Men Javelin Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 570 Ryan Shaver SO North Caroli 48.97m 2 378 Kyle Shaw SO Clemson ND 3 393 Eric Dooley JR Duke 49.69m 4 591 Brian MacPhee GR Va. Tech 49.36m 5 425 Andrew Diakos JR Florida Stat ND 6 363 Brent Hobbs JR Clemson ND 7 8 9 10 11 12 Flight 2 Finals 1 392 Mark Dellavolpe FR Duke 56.96m 2 364 Brandon Holmes JR Clemson 57.11m 3 460 Anthony Hoover SR Georgia Tech 55.66m 4 602 Jacobus Smit JR Va. Tech 74.00m 5 466 Greg McCormick SR Georgia Tech 53.44m 6 558 Rory Magner SR North Caroli 63.11m 7 650 Mike Hauck JR Wake Forest 55.46m 8 9 10 11 12

Event 42 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 548 Rob Bates SR North Caroli NT 3 428 Matt Frith FR Florida Stat NT 4 363 Brent Hobbs JR Clemson NT 5 657 Mike Piscetelli SR Wake Forest NT 6 554 David Eitelberg SO North Caroli NT 7 454 Trevor Crites SO Georgia Tech NT 8 9 Section 2 Timed Finals 1 2 641 Michael Bingham FR Wake Forest NT 3 614 Thomas Codevilla SO Virginia NT 4 552 Eric Dawkins SO North Caroli NT 5 378 Kyle Shaw SO Clemson NT 6 466 Greg McCormick SR Georgia Tech NT 7 564 Kevin Patterson SO North Caroli NT 8 369 Ryan Koontz SO Clemson NT 9

Event 42 Decathlon: #2 Men Long Jump =============================================================================== Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 466 Greg McCormick SR Georgia Tech ND 2 657 Mike Piscetelli SR Wake Forest ND 3 614 Thomas Codevilla SO Virginia ND 4 564 Kevin Patterson SO North Caroli ND 5 378 Kyle Shaw SO Clemson ND 6 428 Matt Frith FR Florida Stat ND 7 552 Eric Dawkins SO North Caroli ND 8 548 Rob Bates SR North Caroli ND 9 554 David Eitelberg SO North Caroli ND 10 369 Ryan Koontz SO Clemson ND 11 641 Michael Bingham FR Wake Forest ND 12 363 Brent Hobbs JR Clemson ND 13 454 Trevor Crites SO Georgia Tech ND 14 15 16

Event 42 Decathlon: #3 Men Shot Put =============================================================================== Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 657 Mike Piscetelli SR Wake Forest ND 2 378 Kyle Shaw SO Clemson ND 3 614 Thomas Codevilla SO Virginia ND 4 552 Eric Dawkins SO North Caroli ND 5 454 Trevor Crites SO Georgia Tech ND 6 466 Greg McCormick SR Georgia Tech ND 7 363 Brent Hobbs JR Clemson ND 8 554 David Eitelberg SO North Caroli ND 9 548 Rob Bates SR North Caroli ND 10 428 Matt Frith FR Florida Stat ND 11 641 Michael Bingham FR Wake Forest ND 12 369 Ryan Koontz SO Clemson ND 13 564 Kevin Patterson SO North Caroli ND 14 15 16

Event 42 Decathlon: #4 Men High Jump =============================================================================== Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 564 Kevin Patterson SO North Caroli NH 2 378 Kyle Shaw SO Clemson NH 3 657 Mike Piscetelli SR Wake Forest NH 4 548 Rob Bates SR North Caroli NH 5 641 Michael Bingham FR Wake Forest NH 6 552 Eric Dawkins SO North Caroli NH 7 554 David Eitelberg SO North Caroli NH 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Flight 2 Finals 1 369 Ryan Koontz SO Clemson NH 2 428 Matt Frith FR Florida Stat NH 3 454 Trevor Crites SO Georgia Tech NH 4 466 Greg McCormick SR Georgia Tech NH 5 363 Brent Hobbs JR Clemson NH 6 614 Thomas Codevilla SO Virginia NH 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Event 42 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 363 Brent Hobbs JR Clemson NT 4 657 Mike Piscetelli SR Wake Forest NT 5 466 Greg McCormick SR Georgia Tech NT 6 641 Michael Bingham FR Wake Forest NT 7 548 Rob Bates SR North Caroli NT 8 428 Matt Frith FR Florida Stat NT Section 2 Timed Finals 1 2 564 Kevin Patterson SO North Caroli NT 3 614 Thomas Codevilla SO Virginia NT 4 552 Eric Dawkins SO North Caroli NT 5 554 David Eitelberg SO North Caroli NT 6 378 Kyle Shaw SO Clemson NT 7 369 Ryan Koontz SO Clemson NT 8 454 Trevor Crites SO Georgia Tech NT

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 4/20/2005 08:57 PM
              Atlantic Coast Conference - 4/21/2005 to 4/23/2005
                             Outdoor Championships
                   Mike Long Track, Florida State University
                                 Meet Program

Event 1 Women 100 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 76 Naikeya Heath FR Florida Stat 12.44 3 100 Kimberly Walker SR Florida Stat 11.71 4 281 Tosin Oluwole FR Virginia 12.45 5 196 Joya Rodgers FR NC State 11.99 6 119 Shantrell Moss FR Georgia Tech 11.67 7 15 Randi Hinton SR Clemson 11.97 8 Heat 2 Prelims 1 2 257 Britni Spruill FR Va. Tech NT 3 99 Charlene Walker SO Florida Stat 12.56 4 172 India Ransom JR Miami 11.53 5 71 Sharneka Brown SR Florida Stat 12.43 6 161 Tabia Charles SO Miami 12.00 7 158 Lauren Austin FR Miami 11.84 8 122 Dana Rogers SR Georgia Tech 11.91 Heat 3 Prelims 1 2 109 Chaunte Howard JR Georgia Tech 11.87 3 112 Andriane Lapsley JR Georgia Tech 11.38 4 41 Leah Harrell SO Duke 12.99 5 118 Shantia Moss FR Georgia Tech 12.25 6 263 Janne'a Bridgeford FR Virginia 11.90 7 203 Cassandra Williams FR NC State 12.58 8 270 Tomika Ferguson SO Virginia 12.27

Event 2 Women 200 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 3 257 Britni Spruill FR Va. Tech 25.00 4 90 Cynthia Niako JR Florida Stat 23.86 5 203 Cassandra Williams FR NC State 25.83 6 68 Kandia Batchelor FR Florida Stat 25.94 7 221 Tyra Johnson FR North Caroli 25.02 8 100 Kimberly Walker SR Florida Stat 23.87 Heat 2 Prelims 1 2 3 41 Leah Harrell SO Duke 27.00 4 110 Ashlee Kidd SO Georgia Tech 23.63 5 281 Tosin Oluwole FR Virginia 25.60 6 76 Naikeya Heath FR Florida Stat 25.12 7 15 Randi Hinton SR Clemson 24.15 8 263 Janne'a Bridgeford FR Virginia 24.99 Heat 3 Prelims 1 2 3 119 Shantrell Moss FR Georgia Tech 24.18 4 245 Victoria Green JR Va. Tech 25.29 5 135 Natasha Emmanuel FR Maryland 24.82 6 184 Ebony Foster JR NC State NT 7 141 Candace Holness FR Maryland 25.26 8 166 Charlette Greggs JR Miami 22.76 Heat 4 Prelims 1 2 3 158 Lauren Austin FR Miami 24.18 4 94 Devon Rich SO Florida Stat 25.24 5 164 Ginou Etienne SO Miami NT 6 185 Trellanie Green FR NC State 25.32 7 112 Andriane Lapsley JR Georgia Tech 23.23 8 196 Joya Rodgers FR NC State 24.98

Event 3 Women 400 Meter Dash =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 3 116 Antoinetta McKay FR Georgia Tech 56.62 4 284 Tiffany Roberts SO Virginia 57.47 5 164 Ginou Etienne SO Miami 54.42 6 169 Wiande Moore SR Miami 53.68 7 290 Diane Anderson SO Wake Forest 56.29 8 185 Trellanie Green FR NC State 58.15 Heat 2 Prelims 1 2 3 134 Renee Clarke JR Maryland 55.84 4 110 Ashlee Kidd SO Georgia Tech 52.52 5 449 Kimberly Adams Florida Stat 57.23 6 272 Ashley Gore JR Virginia 55.69 7 125 Lindsey Vincent SO Georgia Tech NT 8 245 Victoria Green JR Va. Tech 56.82 Heat 3 Prelims 1 2 3 68 Kandia Batchelor FR Florida Stat 57.31 4 84 Dana Massiah SO Florida Stat 55.85 5 228 Krishinda Lee FR North Caroli 59.80 6 94 Devon Rich SO Florida Stat 56.81 7 90 Cynthia Niako JR Florida Stat 55.51 8 166 Charlette Greggs JR Miami 52.71

Event 4 Women 800 Meter Run =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 19 Patrice McMillan SO Clemson 2:16.42 2 226 Georgia Kloss SO North Caroli NT 3 234 Danielle Rodgers JR North Caroli 2:12.66 4 214 Erin Donohue SR North Caroli 2:08.41 5 243 Samantha Ference SO Va. Tech NT 6 55 Lindsey Owen SO Duke 2:12.72 7 156 Kelly Wallace JR Maryland 2:18.52 8 Heat 2 Prelims 1 2 292 Hanna Bremler JR Wake Forest 2:14.08 3 237 Meredith Brooks SO Va. Tech NT 4 269 Sara Ensrud FR Virginia 2:14.13 5 39 Jen Fraser SO Duke 2:09.89 6 275 Shannon Hawrylo JR Virginia 2:09.60 7 154 Ashley Tremblay JR Maryland 2:22.23 8 Heat 3 Prelims 1 2 113 Jennifer Lentz SR Georgia Tech 2:11.36 3 123 Jennifer Sims SO Georgia Tech 2:16.08 4 242 Jessica Fanning FR Va. Tech NT 5 244 Marie Giles SR Va. Tech 2:12.79 6 180 Angelina Blackmon FR NC State 2:09.58 7 75 Audrey Hand FR Florida Stat 2:20.98 8 Heat 4 Prelims 1 2 222 Megan Kaltenbach FR North Caroli 2:11.66 3 151 Danielle Siebert JR Maryland 2:12.78 4 48 Erin Lamb FR Duke NT 5 51 Lauren Matic GR Duke 2:08.94 6 92 India Pettus FR Florida Stat 2:19.78 7 87 Sydney Mondragon SR Florida Stat 2:16.17 8

Event 5 Women 1500 Meter Run =============================================================================== 12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 111 Nisha Kurian FR Georgia Tech 4:54.99 2 271 Suzanne Ginnow FR Virginia 4:40.84 3 174 Melanie Schultz JR Miami 4:29.06 4 91 Barbara Parker SO Florida Stat 4:23.86 5 222 Megan Kaltenbach FR North Caroli 4:27.71 6 25 Casey Phillips JR Clemson 4:40.85 7 243 Samantha Ference SO Va. Tech 4:43.93 8 49 Meaghan Leon SR Duke 4:22.56 9 182 Kelly Brown SO NC State 4:47.11 10 103 Mary Chind SO Georgia Tech 4:42.42 11 301 Liz Hankinson FR Wake Forest 4:48.49 12 181 Jen Boyd SO NC State 4:41.60 13 61 Shannon Rowbury JR Duke 4:17.12 Heat 2 Prelims 1 188 Magin Kebert FR NC State 4:24.46 2 192 Michele Popple JR NC State 4:41.03 3 73 Kirsten Hagen FR Florida Stat NT 4 173 Marilyn Ruiz SR Miami 4:47.66 5 205 Jessie Yester FR NC State 4:41.46 6 214 Erin Donohue SR North Caroli 4:18.37 7 75 Audrey Hand FR Florida Stat 4:43.22 8 256 Natlie Sherbak FR Va. Tech 4:33.29 9 190 Julia Lucas SO NC State 4:22.11 10 275 Shannon Hawrylo JR Virginia 4:25.13 11 108 Maria Hampton FR Georgia Tech 4:47.91 12 246 Kristin Hart FR Va. Tech 4:43.57 13 269 Sara Ensrud FR Virginia 4:34.49

Event 6 Women 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 153 Sara Stein FR Maryland 11:55.14 2 8 Jenny Barton JR Clemson 11:11.66 3 66 Liz Wort JR Duke 10:56.92 4 114 Elena Linn FR Georgia Tech 11:27.64 5 101 Ann Armsby SO Georgia Tech 11:21.98 6 197 Kristina Roth SO NC State 10:34.26 7 187 Leslie Jimison JR NC State 11:12.90 8 224 Cassie King JR North Caroli NT 9 Joanna Rodgers FR NC State 10:57.47 10 219 Anna Hay FR North Caroli 10:40.45 11 283 Janine Ricci SO Virginia 10:43.89 12 311 Michelle Sikes SO Wake Forest 10:35.73 13 138 Shari Gorga JR Maryland 11:02.61 14 91 Barbara Parker SO Florida Stat 10:45.16 15

Event 7 Women 5000 Meter Run =============================================================================== Positions 1-15 Front Row Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 37 Tia Ferguson FR Duke 16:49.78 2 311 Michelle Sikes SO Wake Forest 16:29.02 3 293 Caitlin Chrisman FR Wake Forest 16:29.61 4 190 Julia Lucas SO NC State 15:53.47 5 70 Laura Bowerman FR Florida Stat 16:48.60 6 264 Cheryl Carr JR Virginia 17:05.17 7 132 Meghan Braffet SO Maryland 16:52.52 8 197 Kristina Roth SO NC State 16:42.94 9 202 Ginger Wheeler SO NC State 16:56.60 10 298 Erin Franklin JR Wake Forest 16:59.19 11 274 Emily Harrison FR Virginia 17:04.14 12 60 Natasha Roetter SO Duke 16:54.52 13 73 Kirsten Hagen FR Florida Stat 17:29.02 14 276 Laura Hodges SO Virginia 17:34.18 15 208 Nicole Boykin SR North Caroli 17:28.36 16 97 Meredith Urban SO Florida Stat 17:37.15 17 199 Erin Swain SR NC State 17:34.68 18 144 Cori Koch JR Maryland 17:44.22 19 147 Katie Purcell JR Maryland 18:16.64 20 103 Mary Chind SO Georgia Tech 18:03.15 21 95 Suzanne Shepherd SR Florida Stat 18:04.03 22 74 Amanda Hahn FR Florida Stat 17:48.68 23 240 Katie Danyko JR Va. Tech 18:23.98 24 241 Jennifer Dietz SO Va. Tech 18:07.98 25 108 Maria Hampton FR Georgia Tech 18:16.44 26 133 Allison Carney JR Maryland 19:13.35 27 114 Elena Linn FR Georgia Tech 18:54.22 28 283 Janine Ricci SO Virginia NT 29 224 Cassie King JR North Caroli NT 30 186 Renee Gunning SR NC State NT 31 36 Paris Edwards JR Duke NT 32 142 Laurel Jefferson SO Maryland NT 33 138 Shari Gorga JR Maryland NT 34 174 Melanie Schultz JR Miami NT 35 52 Paige Miller SR Duke NT 36 111 Nisha Kurian FR Georgia Tech NT 37 246 Kristin Hart FR Va. Tech NT 38 219 Anna Hay FR North Caroli NT 39 188 Magin Kebert FR NC State NT 40 101 Ann Armsby SO Georgia Tech NT 41 291 Annie Bersagel SR Wake Forest NT 42 43 44 45

Event 8 Women 10000 Meter Run =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 63 Laura Stanley JR Duke 34:11.22 2 189 Josi Lauber SR NC State 34:47.41 3 144 Cori Koch JR Maryland NT 4 97 Meredith Urban SO Florida Stat 36:50.44 5 74 Amanda Hahn FR Florida Stat 36:57.90 6 47 Phebe Ko SR Duke 35:31.13 7 70 Laura Bowerman FR Florida Stat 35:37.79 8 276 Laura Hodges SO Virginia NT 9 303 Jill Miller SR Wake Forest NT 10 291 Annie Bersagel SR Wake Forest 33:02.13 11 186 Renee Gunning SR NC State NT 12 208 Nicole Boykin SR North Caroli NT 13 202 Ginger Wheeler SO NC State 34:56.63 14 264 Cheryl Carr JR Virginia NT 15 56 Elle Pishny FR Duke 36:09.66 16 95 Suzanne Shepherd SR Florida Stat 37:33.17 17 191 Abby Nelkie JR NC State 36:15.37 18 298 Erin Franklin JR Wake Forest 35:37.73 19 20

Event 9 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 261 Jackie Bailey FR Virginia 15.01 2 213 Porscha Dobson SO North Caroli 13.72 3 20 Renata Miyamoto FR Clemson 14.16 4 106 Fatmata Fofanah SO Georgia Tech 13.35 5 81 Deanna Lane JR Florida Stat 13.83 6 184 Ebony Foster JR NC State NT 7 112 Andriane Lapsley JR Georgia Tech 14.33 8 277 Janine Holman JR Virginia 14.79 Heat 2 Prelims 1 254 Shamane Onwudiachi SR Va. Tech 14.95 2 85 LaKendra McColumn JR Florida Stat 13.81 3 122 Dana Rogers SR Georgia Tech 13.27 4 253 Jackie Nicholson SR Va. Tech 14.24 5 14 Sierra Hill FR Clemson 14.32 6 260 Keshia Ashe FR Virginia 14.92 7 178 Amber Williams GR Miami 13.80 8 Heat 3 Prelims 1 30 Silja Ulfarsdottir SR Clemson NT 2 118 Shantia Moss FR Georgia Tech 13.39 3 207 Lindsay Bond SR North Caroli 13.94 4 12 Polly Hardy FR Clemson 13.97 5 109 Chaunte Howard JR Georgia Tech NT 6 287 Briana Smith JR Virginia 14.69 7 162 Dominique Darden JR Miami 13.40 8 137 Kierra Foster JR Maryland 14.46

Event 10 Women 400 Meter Hurdles =============================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 3 12 Polly Hardy FR Clemson 1:03.56 4 120 Priscilla Reed SR Georgia Tech 1:05.95 5 62 Allison Stankavage FR Duke 1:03.75 6 207 Lindsay Bond SR North Caroli 59.97 7 30 Silja Ulfarsdottir SR Clemson 59.18 8 77 Quiana Holsey FR Florida Stat 1:04.66 Heat 2 Prelims 1 2 3 14 Sierra Hill FR Clemson 1:02.04 4 253 Jackie Nicholson SR Va. Tech 1:03.12 5 85 LaKendra McColumn JR Florida Stat 58.97 6 232 Nyoka Norman FR North Caroli NT 7 296 Michelle Duffey FR Wake Forest 1:03.78 8 260 Keshia Ashe FR Virginia 1:04.40 Heat 3 Prelims 1 2 3 162 Dominique Darden JR Miami 56.78 4 217 Erika Foushee FR North Caroli 1:03.80 5 261 Jackie Bailey FR Virginia 1:04.15 6 254 Shamane Onwudiachi SR Va. Tech 1:03.11 7 148 Amanda Radziminski JR Maryland 1:03.07 8 Heat 4 Prelims 1 2 3 117 Ashley McNeill SR Georgia Tech 1:08.32 4 277 Janine Holman JR Virginia 1:03.29 5 266 Erin Crawford SO Virginia 59.04 6 215 Collen Farley FR North Caroli 1:01.33 7 57 Mary Powers SO Duke 1:04.54 8 255 Keosha Sanders JR Va. Tech 1:03.78

Event 11 Women 4x100 Meter Relay =============================================================================== School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 Duke NT 4 Maryland 47.25 5 Va. Tech 47.04 6 North Carolina 47.09 7 NC State 48.66 8 Section 2 Timed Finals 1 2 3 Virginia 46.90 4 Florida State 45.45 5 Miami 43.76 6 Georgia Tech 44.45 7 Clemson 45.46 8 Wake Forest 46.92

Event 12 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 NC State 4:06.51 4 Duke 4:00.25 5 Maryland 3:48.10 6 Wake Forest 3:52.16 7 Georgia Tech 4:04.30 8 Section 2 Timed Finals 1 2 3 Virginia 3:44.90 4 Clemson 3:44.31 5 Miami 3:32.95 6 North Carolina 3:42.92 7 Va. Tech 3:44.57 8 Florida State 3:46.38

Event 13 Women High Jump =============================================================================== Progression: 1.56-1.61-1.66-1.71-1.75-1.79-1.83-1.87-1.91 Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 286 Meggie Schuelke SO Virginia NH 2 40 Jakenna Gilbert FR Duke NH 3 160 Carly Brown JR Miami 1.57m 4 130 Jasmine Artis SO Maryland 1.60m 5 225 Tatyana Kirichenko SR North Caroli 1.63m 6 200 Laila Thomas SO NC State 1.65m 7 280 Rachel Marks JR Virginia 1.65m 8 157 Meghan Walsh JR Maryland 1.66m 9 81 Deanna Lane JR Florida Stat 1.67m 10 128 Toni Aluko FR Maryland 1.68m 11 18 Anni Korhonen FR Clemson 1.68m 12 179 Mattie Bethea FR NC State 1.70m 13 218 Sheena Gordon JR North Caroli 1.83m 14 64 Debra Vento SO Duke 1.83m 15 109 Chaunte Howard JR Georgia Tech 1.93m 16

Event 14 Women Pole Vault =============================================================================== Progression: 3.45-3.60-3.70 3.80-3.90-4.00-etc Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 65 Leslie Vorhees FR Duke 3.05m 2 79 Kristen Janson SO Florida Stat 3.05m 3 306 Kerri Norton FR Wake Forest 3.05m 4 176 Lauren Stewart FR Miami 3.20m 5 102 Kira Barcus JR Georgia Tech 3.20m 6 247 Kim Johnston SO Va. Tech 3.35m 7 72 Leilani Caraballo FR Florida Stat 3.35m 8 157 Meghan Walsh JR Maryland 3.36m 9 194 Teresa Reed JR NC State 3.50m 10 16 Beth Jordan SO Clemson 3.50m 11 230 Allison Mcginnis FR North Caroli 3.50m 12 289 Jill Ahrens SO Wake Forest 3.50m 13 259 Jennifer Wade SO Va. Tech 3.50m 14 204 Tabitha Woodard FR NC State 3.50m 15 46 Lara Jones FR Duke 3.60m 16 131 Zhanna Barer SO Maryland 3.65m 17 282 Kathryn Pettine SO Virginia 3.65m 18 250 Erin Mahony SO Va. Tech 3.65m 19 34 Laura Chen SR Duke 3.70m 20 251 Abby McGrath SO Va. Tech 3.80m 21 33 Sara Young SO Clemson 3.80m 22 225 Tatyana Kirichenko SR North Caroli 3.80m 23 220 Rhian Jenks SO North Caroli 3.95m 24

Event 15 Women Long Jump =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 105 Raenard Dillard FR Georgia Tech 4.70m 2 217 Erika Foushee FR North Caroli 5.54m 3 83 LaToya Legree JR Florida Stat ND 4 270 Tomika Ferguson SO Virginia 5.68m 5 280 Rachel Marks JR Virginia 5.78m 6 116 Antoinetta McKay FR Georgia Tech 5.77m 7 71 Sharneka Brown SR Florida Stat ND 8 40 Jakenna Gilbert FR Duke 5.14m 9 287 Briana Smith JR Virginia 5.21m 10 288 Katie Tershel FR Virginia 5.73m 11 212 Nita Dewberry FR North Caroli 5.41m Flight 2 Finals 1 99 Charlene Walker SO Florida Stat 5.81m 2 178 Amber Williams GR Miami 6.08m 3 309 Cassy Richards SR Wake Forest 6.01m 4 161 Tabia Charles SO Miami 6.10m 5 165 Brenda Faluade SO Miami 6.30m 6 137 Kierra Foster JR Maryland 6.11m 7 22 Gisele Oliveira SR Clemson 6.17m 8 140 Lynn Hernandez JR Maryland 6.40m 9 175 Amy Seward SO Miami 6.04m 10 109 Chaunte Howard JR Georgia Tech 5.99m 11 104 Brandy Depland JR Georgia Tech 5.85m

Event 16 Women Triple Jump =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 109 Chaunte Howard JR Georgia Tech ND 2 217 Erika Foushee FR North Caroli 11.45m 3 71 Sharneka Brown SR Florida Stat 12.00m 4 288 Katie Tershel FR Virginia 11.69m 5 212 Nita Dewberry FR North Caroli 11.95m 6 175 Amy Seward SO Miami ND 7 233 Phabienne Parker SR North Caroli 11.96m 8 105 Raenard Dillard FR Georgia Tech ND 9 53 Tiara Monroe SR Duke 10.86m 10 11 12 Flight 2 Finals 1 218 Sheena Gordon JR North Caroli 12.58m 2 270 Tomika Ferguson SO Virginia 13.08m 3 83 LaToya Legree JR Florida Stat 13.07m 4 20 Renata Miyamoto FR Clemson 12.21m 5 22 Gisele Oliveira SR Clemson 13.94m 6 27 Michelle Rogers SO Clemson 12.18m 7 161 Tabia Charles SO Miami 13.39m 8 165 Brenda Faluade SO Miami 13.03m 9 104 Brandy Depland JR Georgia Tech 13.20m 10 11 12

Event 17 Women Shot Put =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 304 Catherine Muehleib SO Wake Forest 12.82m 2 139 Aysha Gregory FR Maryland 13.69m 3 126 Jewel Welch JR Georgia Tech 13.18m 4 129 Jillian Anwah FR Maryland 13.14m 5 177 Khadija Talley FR Miami 13.43m 6 149 Zakiya Shivers JR Maryland 13.50m 7 50 Beth Maher SO Duke 12.89m 8 198 Kelly Smoke SR NC State 13.75m 9 143 Bria Johnson JR Maryland 13.69m 10 9 Allison Bradshaw JR Clemson 13.40m 11 12 Flight 2 Finals 1 235 Jocelyn White FR North Caroli 14.62m 2 273 Billie-Jo Grant FR Virginia 14.81m 3 238 Tamara Burns JR Va. Tech 13.85m 4 305 Lindsay Neuberger JR Wake Forest 15.42m 5 216 Kelly Fazekas SO North Caroli 14.72m 6 10 Della Clark SO Clemson 14.08m 7 88 Lindsey Nelson SO Florida Stat 14.49m 8 159 Kimberli Barrett GR Miami 18.19m 9 170 Adrienne Moss SR Miami 15.86m 10 11 12

Event 18 Women Discus Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 201 Brie Ward SO NC State 38.07m 2 129 Jillian Anwah FR Maryland 35.72m 3 143 Bria Johnson JR Maryland 40.49m 4 229 Riana Lynn FR North Caroli 43.65m 5 38 Palmer Fitzhugh SO Duke 40.05m 6 23 Mikaela Patterson FR Clemson 43.56m 7 139 Aysha Gregory FR Maryland 36.94m 8 304 Catherine Muehleib SO Wake Forest 39.87m 9 98 Erin Voss SO Florida Stat 35.94m 10 149 Zakiya Shivers JR Maryland 42.86m 11 305 Lindsay Neuberger JR Wake Forest 42.85m 12 13 Flight 2 Finals 1 198 Kelly Smoke SR NC State 45.56m 2 177 Khadija Talley FR Miami 48.44m 3 126 Jewel Welch JR Georgia Tech 44.23m 4 115 Dore Madere SR Georgia Tech 44.70m 5 227 Marjia Kurtovic JR North Caroli 51.53m 6 236 Karen Wyzykowski JR North Caroli 46.44m 7 235 Jocelyn White FR North Caroli 50.03m 8 32 Krystal Woods JR Clemson 46.19m 9 88 Lindsey Nelson SO Florida Stat 48.36m 10 211 Allyson Criner JR North Caroli 48.20m 11 238 Tamara Burns JR Va. Tech 49.53m 12 273 Billie-Jo Grant FR Virginia 53.14m 13

Event 19 Women Hammer Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 211 Allyson Criner JR North Caroli 46.21m 2 129 Jillian Anwah FR Maryland 46.02m 3 32 Krystal Woods JR Clemson 50.52m 4 235 Jocelyn White FR North Caroli 48.12m 5 23 Mikaela Patterson FR Clemson 50.08m 6 149 Zakiya Shivers JR Maryland 47.88m 7 305 Lindsay Neuberger JR Wake Forest 50.45m 8 201 Brie Ward SO NC State 46.10m 9 10 11 12 Flight 2 Finals 1 238 Tamara Burns JR Va. Tech 56.78m 2 198 Kelly Smoke SR NC State 51.30m 3 10 Della Clark SO Clemson 51.05m 4 239 Kristen Callan SO Va. Tech 60.25m 5 115 Dore Madere SR Georgia Tech 52.80m 6 177 Khadija Talley FR Miami 50.82m 7 59 Kelly Reynolds SO Duke 52.80m 8 159 Kimberli Barrett GR Miami 58.85m 9 170 Adrienne Moss SR Miami 50.65m 10 11 12

Event 20 Women Javelin Throw =============================================================================== Top 9 Marks advance to final Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 229 Riana Lynn FR North Caroli 37.63m 2 126 Jewel Welch JR Georgia Tech 34.78m 3 265 Sarah Convery JR Virginia 39.59m 4 98 Erin Voss SO Florida Stat 31.34m 5 214 Erin Donohue SR North Caroli 40.23m 6 299 Kayla Gassmann SR Wake Forest 37.56m 7 157 Meghan Walsh JR Maryland 35.82m 8 35 Lindsey Edwards SO Duke 34.89m 9 10 11 12 Flight 2 Finals 1 93 Kate Purcell JR Florida Stat 42.54m 2 216 Kelly Fazekas SO North Caroli 41.92m 3 236 Karen Wyzykowski JR North Caroli 45.09m 4 50 Beth Maher SO Duke 40.28m 5 279 Inge Jorgensen GR Virginia 54.25m 6 262 Annie Bobiak SO Virginia 43.02m 7 248 Ashleigh Keats FR Va. Tech 46.32m 8 32 Krystal Woods JR Clemson 43.49m 9 58 Daina Pucurs FR Duke 43.95m 10 11 12

Event 41 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 175 Amy Seward SO Miami NT 3 4 81 Deanna Lane JR Florida Stat NT 5 6 24 Tia Perry FR Clemson NT 7 8 Section 2 Timed Finals 1 2 294 Melissa Council FR Wake Forest NT 3 4 152 Christina Smith FR Maryland NT 5 6 200 Laila Thomas SO NC State NT 7 8 Section 3 Timed Finals 1 2 302 Molly Kennedy FR Wake Forest NT 3 4 11 Jessica Earp FR Clemson NT 5 6 258 Saskia Triesscheijn JR Va. Tech NT 7 8 179 Mattie Bethea FR NC State NT Section 4 Timed Finals 1 2 124 Alexandra Van Heuven JR Georgia Tech NT 3 4 178 Amber Williams GR Miami NT 5 6 249 Gunild Kreb JR Va. Tech NT 7 8 82 Heather Leblanc FR Florida Stat NT

Event 41 Heptathlon: #2 Women High Jump =============================================================================== Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 82 Heather Leblanc FR Florida Stat NH 2 294 Melissa Council FR Wake Forest NH 3 302 Molly Kennedy FR Wake Forest NH 4 152 Christina Smith FR Maryland NH 5 11 Jessica Earp FR Clemson NH 6 24 Tia Perry FR Clemson NH 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Flight 2 Finals 1 200 Laila Thomas SO NC State NH 2 179 Mattie Bethea FR NC State NH 3 258 Saskia Triesscheijn JR Va. Tech NH 4 249 Gunild Kreb JR Va. Tech NH 5 81 Deanna Lane JR Florida Stat NH 6 124 Alexandra Van Heuven JR Georgia Tech NH 7 178 Amber Williams GR Miami NH 8 175 Amy Seward SO Miami NH 9 10 11 12 13 14 15 16

Event 41 Heptathlon: #3 Women Shot Put =============================================================================== Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 178 Amber Williams GR Miami ND 2 200 Laila Thomas SO NC State ND 3 82 Heather Leblanc FR Florida Stat ND 4 81 Deanna Lane JR Florida Stat ND 5 11 Jessica Earp FR Clemson ND 6 152 Christina Smith FR Maryland ND 7 302 Molly Kennedy FR Wake Forest ND 8 294 Melissa Council FR Wake Forest ND 9 24 Tia Perry FR Clemson ND 10 124 Alexandra Van Heuven JR Georgia Tech ND 11 249 Gunild Kreb JR Va. Tech ND 12 258 Saskia Triesscheijn JR Va. Tech ND 13 175 Amy Seward SO Miami ND 14 179 Mattie Bethea FR NC State ND 15 16

Event 41 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 152 Christina Smith FR Maryland NT 3 249 Gunild Kreb JR Va. Tech NT 4 24 Tia Perry FR Clemson NT 5 178 Amber Williams GR Miami NT 6 258 Saskia Triesscheijn JR Va. Tech NT 7 200 Laila Thomas SO NC State NT 8 11 Jessica Earp FR Clemson NT Section 2 Timed Finals 1 2 302 Molly Kennedy FR Wake Forest NT 3 179 Mattie Bethea FR NC State NT 4 82 Heather Leblanc FR Florida Stat NT 5 81 Deanna Lane JR Florida Stat NT 6 175 Amy Seward SO Miami NT 7 294 Melissa Council FR Wake Forest NT 8 124 Alexandra Van Heuven JR Georgia Tech NT

Stay Connected
Uploaded Ad
Stub Hub
Shop
Ask Coach